ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Παρασκευή, 27 Ιουλίου 2018

Κύπελλο Ανδρών: Χωρίς ντέρμπι μέχρι τα ημιτελικά


Αργά θα συναντηθούν οι δύο “αιώνιοι” στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας των Ανδρών καθώς μετά την κλήρωση που έγινε δεν προέκυψε μεγάλο ντέρμπι μέχρι τα ημιτελικά του θεσμού.

Σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση των Κυπέλλων Ελλάδας μπάσκετ Ανδρών και Γυναικών για το 2019 αλλά και των εθνικών πρωταθλημάτων και πριν την έναρξη της διαδικασίας κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των καταστροφικών πυρκαγιών στην Αττική. Η κληρωτίδα λοιπόν, φέτος δεν έφερε νωρίς νωρίς ντέρμπι καθώς αν και οι ομάδες της Basket League θα μπουν στη διοργάνωση από την φάση των “16” δεν προέκυψε “μάχη” Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού ή άλλο μεγάλο ντέρμπι μέχρι και τα προημιτελικά. Στη δεύτερη φάση του θεσμού στην οποία θα μπουν οι ομάδες της Basket League ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ δεν γνωρίζουν τον αντίπαλό τους καθώς θα είναι ομάδα από την Α2 ή την Β' Εθνική ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Χολαργό, ο ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο, ο Προμηθέας με τον Άρη, το Ρέθυμνο με την Κύμη, ο Κολοσσός με το Λαύριο και το Περιστέρι με τον Ήφαιστο Λήμνου.

Όσον αφορά, τα ημιτελικά στα οποία αναμένεται πλέον μεγάλο ντέρμπι θα γίνουν στις 13 Φεβρουαρίου 2019 ενώ ο τελικός θα γίνει τέσσερις μέρες αργότερα στις 17 Φεβρουαρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ανδρών είναι το εξής:

Α' Φάση
1η αγωνιστική (16/9):
1ος Όμιλος:
1.Κόρινθος-Δούκας
2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
3.Μανδραϊκός-Παπάγου
4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας
5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός
6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος
7.Τρίτων-Πανελευσινιακός
8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος

2ος Όμιλος:
1η αγωνιστική (16/9):
9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου
10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας
11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας
12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων
13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας
14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου
15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο
16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών
2η αγωνιστική (19/9):
17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων
18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης
19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων
20.Νικητής 6-Ιπποκράτης
21.Νικητής 14-Κόροιβος
22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας
23.Νικητής 12-Καβάλα
24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.
25.Νικητής 8-Ψυχικό
26.Νικητής 13-Εθνικός
27.Νικητής 5-Απόλλων Π.
28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017
29.Νικητής 1-Καρδίτσα
30.Νικητής 2-Αμύντας
31.Νικητής 3-Καστοριά
32.Νικητής 11-Μαρούσι
3η αγωνιστική (22-23/9):
33.Νικητής 26-Νικητής 23
34.Νικητής 31-Νικητής 32
35.Νικητής 24-Νικητής 20
36.Νικητής 19-Νικητής 22
37.Νικητής 27-Νικητής 18
38.Νικητής 25-Νικητής 30
39.Νικητής 17-Νικητής 28
40.Νικητής 21-Νικητής 29
4η αγωνιστική (26/9):
41.Νικητής 39-Νικητής 37
42.Νικητής 38-Νικητής 36
43.Νικητής 40-Νικητής 34
44.Νικητής 33-Νικητής 35
5η αγωνιστική (29/9):
45.Νικητής 41-Νικητής 44
46.Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10):
47.Ρέθυμνο-Κύμη
48.Ολυμπιακός-Χολαργός
49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός
50.Προμηθέας Π.-Άρης
51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου
52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο
53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
54.Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11):
55.Νικητής 47-Νικητής 51
56.Νικητής 53-Νικητής 54
57.Νικητής 50-Νικητής 49
58.Νικητής 48-Νικητής 52

Ενώ το πρόγραμμα του Κυπέλλου Γυναικών είναι το εξής:
Α’ Φάση
1ος Όμιλος
1η αγωνιστική (30/9):
1.Αγία Παρασκευή-Αρκάδι
2.Παναθηναϊκός-Φάρος Κερατσινίου
3.Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΕΦΑΟΖ
4.Τερψιθέα-Πελασγός
5.ΚΑΟ Μελισσίων-ΟΑ Χανίων
6.Αμύντας-Ηλιούπολης
2η αγωνιστική (7/10):
*Απευθείας στην τρίτη αγωνιστική περνούν ο Νικητής 6 και ο Νικητής 1
13.Νικητής 5-Νικητής 3
14.Νικητής 2-Νικητής 4
3η αγωνιστική (14/10):
17.Νικητής 13-Νικητής 1
18.Νικητής 14-Νικητής 6

2ος Όμιλος
1η αγωνιστική (30/9):
7.Πανσερραϊκός-Αστέρας Ιπποδρομίου
8.Άρης Θ.-ΠΑΣ Γιάννινα
9.Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς
10.Παναθλητικός ΑΕ Συκεών-ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
11.ΑΜΣ Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937
12.ΑΕ Πυλαίας-ΑΣ Τιτάνες Δράμας
2η αγωνιστική (7/10):
15.Νικητής 8-Νικητής 12
16.Νικητής 10-Νικητής 9
*Απευθείας στην τρίτη αγωνιστική περνούν ο Νικητής 7  και ο Νικητής 11  
3η αγωνιστική (14/10):
19.Νικητής 11-Νικητής 15
20.Νικητής 7-Νικητής 16

Β’ Φάση (20-21/10):
21.Ελευθερία Μοσχάτου-Πανιώνιος
22.Νίκη Λευκάδας-Αθηναϊκός
23.Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ
24.Νικητής 18-Νικητής 19
25.Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής
26.Εσπερίδες-Δάφνη Αγ. Δημητρίου
27.Καλύβια-Σπόρτιγκ
28.Νικητής 17-Νικητής 20

Γ’ Φάση (22/12):
29.Νικητής 28- Νικητής 24
30.Νικητής 26-Νικητής 27
31.Νικητής 23-Νικητής 25
32.Νικητής 21-Νικητής 22

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα




Δημοσίευση σχολίου

 
Copyright © 2013 Scorernews.gr
Powered by SumTronics