ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τετάρτη, 11 Ιουλίου 2018

Με την Μπάμπεργκ του Ζήση στον 3ο όμιλο του BCL η ΑΕΚ


Με την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση αλλά και τις Νίμπουργκ, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Ντιζόν, Φουενλαμπράδα, Εσκισεχίρ και μια ομάδα από τα προκριματικά θα είναι η ΑΕΚ στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League για την σεζόν 2018-'19.

Η Ένωση που προέρχεται από την κατάκτηση του φετινού τροπαίου της διοργάνωσης έμαθε σήμερα(11/7) τις αντιπάλους της στην κανονική περίοδο του BCL και σύμφωνα με την κλήρωση που έγινε στο «House of Basketball» της Γενεύης θα είναι στον τρίτο όμιλο μαζί με την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και τις Νίμπουργκ, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Ντιζόν, Φουενλαμπράδα, Εσκισεχίρ και μια ομάδα που θα προκύψει από τους προκριματικούς γύρους.

Εν τω μεταξύ, στο πλαίσιο της κλήρωσης στα κεντρικά γραφεία της FIBA στην Ελβετία βρέθηκε ο Ντράγκαν Σάκοτα, ο οποίος ως περσινός κόουτς της ΑΕΚ και εκπροσωπώντας την ομάδα παρέλαβε την επιταγή του ενός εκατομμυρίου δολαρίων που κέρδισε η Ένωση για την κατάκτηση του τίτλου της περασμένης σεζόν.

Αναλυτικά οι όμιλοι του φετινού BCL είναι οι εξής:
1ος όμιλος
Λούντβιγκσμπουργκ
Μπάνβιτ
Αβελίνο
Ανγουίλ
Βέντσπιλς
Λε Μαν
Νικητής 21
Νικητής 23

2ος όμιλος
ΠΑΟΚ
Βενέτσια
Τενερίφη
Χάποελ Χολόν
Οπάβα
Βόννη
Νικητής 20
Νικητής 19

3ος όμιλος
Μπάμπεργκ
Νίμπουργκ
ΑΕΚ
Χάποελ Ιερουσαλήμ
Ντιζόν
Φουενλαμπράδα
Εσκισεχίρ
Νικητής 22

4ος όμιλος
Νεπτούνας
Μπεσίκτας
Στράσμπουργκ
Προμηθέας Πάτρας
Πετρόλ Ολίμπια
Βίρτους Μπολόνια
Οστάνδη
Νικητής 24

Ενώ οι τρεις προκριματικοί γύροι είναι οι εξής:

1ος προκριματικός γύρος
Λέστερ – Μπάκεν Μπέαρς (1)
Φρίμπουργκ - Αβτοντόρ (2)
AEK Λάρνακας - Αντβέρπ (3)
Ντιναμό Τιφλίδας -Άρης (4)
Νόρκοπινγκ-Εστουτιάντες (5)
Κάρχου-Οραντέα (6)
Καντού-Σζολνόκι (7)
Χάποελ Τελ Αβίβ-Σαρλερουά (8)
Σιαουλιάι-Λουκόιλ (9)
Τορούν-Τσμόκι Μινσκ (10)
Πόρτο-Νίζνι Νόβγκοροντ (11)
Πρίστινα-Γκρόνιγκεν (12)

2ος προκριματικός γύρος
Καντού/Σζολνόκι - ΑΕΚ Λάρνακας/Αντβέρπ (13)
Τορούν/Τσμόκι ΜινσκΝόρκοπινγκ/Εστουτιάντες (14)
Σιαουλιάι/ΛουκόιλKάρχου/Οραντέα (15)
Χάποελ Τελ Αβίβ/ΣαρλερουάΛέστερ/ Μπάκεν Μπέαρς (16)
Πόρτο/Νίζνι ΝόβγκοροντΝτιναμό Τιφλίδας/Άρης (17)
Πρίστινα/Γκρόνιγκεν - Φρίμπουργκ/Αβτόντορ (18)

3ος προκριματικός γύρος
Νικητής 18- Σακάρια (19)
Νικητής 15-Ναντέρ (20)
Νικητής 16-Μούρθια (21)
Νικητής 13- Λιετκαμπέλις (22)
Νικητής 17-Παντούριτσε (23)
Νικητής 14-Μπαϊρόιτ (24)

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα



Δημοσίευση σχολίου

 
Copyright © 2013 Scorernews.gr
Powered by SumTronics