ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τετάρτη, 11 Ιουλίου 2018

Στον 2ο όμιλο του BCL με Τενερίφη ο ΠΑΟΚ


Τις αντιπάλους του στο Basketball Champions League για την σεζόν 2018-'19 έμαθε σήμερα(11/7) ο ΠΑΟΚ και σύμφωνα με το αποτέλεσμα της κλήρωσης θα είναι στον 2ο όμιλο μαζί με την κάτοχο του πρώτου τίτλου της διοργάνωσης την Τενερίφη, την Βενέτσια, την Βόννη, την Χάποελ Χολόν, την Οπάβα, την Μπορν και δύο ομάδες που θα προκύψουν από τους προκριματικούς γύρους.

Σε όμιλο ούτε εύκολο αλλά ούτε και πολύ δύσκολο “έπεσε” ο ΠΑΟΚ μετά την σημερινή κλήρωση του BCL που πραγματοποιήθηκε στην Γενεύη καθώς θα είναι στον δεύτερο όμιλο μαζί με την κάτοχο του πρώτου τίτλου της ιστορίας της διοργάνωσης, την ισπανική Τενερίφη, την ισραηλινή Χάποελ Χολόν, ιταλική Βενέτσια, την γερμανική Βόννη, την τσέχικη Οπάβα αλλά και δύο ομάδες που θα προκύψουν από τους προκριματικούς γύρους. Αν ο ΠΑΟΚ παρουσιαστεί σοβαρός και μαχητικός στην τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή του στο Basketball Champions League τότε ο όμιλος θα είναι βατός και θα μπορέσει να προκριθεί στην επόμενη φάση. Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ θα αρχίσει με την φάση των ομίλων, η οποία θα ξεκινήσει στις 9 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά οι όμιλοι του BCL για την σεζόν 2018-'19 είναι οι εξής:
1ος όμιλος
Λούντβιγκσμπουργκ
Μπάνβιτ
Αβελίνο
Ανγουίλ
Βέντσπιλς
Λε Μαν
Νικητής 21
Νικητής 23

2ος όμιλος
ΠΑΟΚ
Βενέτσια
Τενερίφη
Χάποελ Χολόν
Οπάβα
Βόννη
Νικητής 20
Νικητής 19

3ος όμιλος
Μπάμπεργκ
Νίμπουργκ
ΑΕΚ
Χάποελ Ιερουσαλήμ
Ντιζόν
Φουενλαμπράδα
Εσκισεχίρ
Νικητής 22

4ος όμιλος
Νεπτούνας
Μπεσίκτας
Στράσμπουργκ
Προμηθέας Πάτρας
Πετρόλ Ολίμπια
Βίρτους Μπολόνια
Οστάνδη
Νικητής 24

Ενώ οι τρεις προκριματικοί γύροι είναι οι εξής:

1ος προκριματικός γύρος
Λέστερ – Μπάκεν Μπέαρς (1)
Φρίμπουργκ - Αφτοντόρ (2)
AEK Λάρνακας - Αντβέρπ (3)
Ντιναμό Τιφλίδας -Άρης (4)
Νόρκοπινγκ-Εστουτιάντες (5)
Κάρχου-Οραντέα (6)
Καντού-Σζολνόκι (7)
Χάποελ Τελ Αβίβ-Σαρλερουά (8)
Σιαουλιάι-Λουκόιλ (9)
Τορούν-Τσμόκι Μινσκ (10)
Πόρτο-Νίζνι Νόβγκοροντ (11)
Πρίστινα-Γκρόνιγκεν (12)

2ος προκριματικός γύρος
Καντού/Σζολνόκι - ΑΕΚ Λάρνακας/Αντβέρπ (13)
Τορούν/Τσμόκι ΜινσκΝόρκοπινγκ/Εστουτιάντες (14)
Σιαουλιάι/ΛουκόιλKάρχου/Οραντέα (15)
Χάποελ Τελ Αβίβ/ΣαρλερουάΛέστερ/ Μπάκεν Μπέαρς (16)
Πόρτο/Νίζνι ΝόβγκοροντΝτιναμό Τιφλίδας/Άρης (17)
Sigal Prishtina/Donar Groningen - Fribourg Olympic/Avtodor Saratov (18)

3ος προκριματικός γύρος
Νικητής 18- Σακάρια (19)
Νικητής 15-Ναντέρ (20)
Νικητής 16-Μούρθια (21)
Νικητής 13- Λιετκαμπέλις (22)
Νικητής 17-Παντούριτσε (23)

Νικητής 14-Μπαϊρόιτ (24)

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα


Δημοσίευση σχολίου

 
Copyright © 2013 Scorernews.gr
Powered by SumTronics