Πέμπτη, 7 Ιουνίου 2018

«Διπλό» στο ΣΕΦ και «αφεντικό» των τελικών ξανά ο Παναθηναϊκός ! (pics)

Αντιστροφή ρόλων υπήρξε στον δεύτερο τελικό της Basket League καθώς αυτή τη φορά καλύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός Superfoods και με το 71-66 επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ απάντησε με “break” στο “break”, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών και πήρε πίσω το πλεονέκτημα της έδρας.

Όντας καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχοντας πάρει το “μάθημα” του από τον πρώτο τελικό στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Superfoods με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Τζέιμς και Λοτζέσκι πήρε το “διπλό” στο ΣΕΦ και πλέον έχει και πάλι τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος καθώς η σειρά των τελικών είναι στο 1-1 και επιστρέφει στο “σπίτι” του. Την Κυριακή(10/6, 19:00) ο τρίτος τελικός στο ΟΑΚΑ.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν ο δεύτερος τελικός των δύο “αιωνίων” καθώς ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 9-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά όμως η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό Superfoods. Χάρη σε ένα σερί 11-0 από τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον και Όγκαστ ο Εξάστερος προσπέρασε με το 15-21 στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι Σπανούλης και ΜακΛιν “ξεκόλλησαν” τους Πειραιώτες ενώ ο Παπανικολάου έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 23-23 στο 9' αλλά και με το 25-25 δια χειρός Σπανούλη όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 25-27.

Με τον Λοτζέσκι να έχει μπει “ζεστός” στο παιχνίδι και τον Όγκαστ να είναι θετικός ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε πάλι στο +5(27-32) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως με ένα σερί 8-0 από τα δύο τρίποντα των Παπαπέτρου και Γουίλτζερ και το καλάθι του ΜακΛιν ο Ολυμπιακός με το 35-32 πέρασε ξανά μπροστά μετά από πολύ ώρα και συγκεκριμένα το ξεκίνημα του αγώνα. Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν το ελάχιστο προβάδισμα μέχρι το 37-36 στο 14' και μετά από ένα δίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων ο Καλάθης ισοφάρισε σε 37-37. Στη συνέχεια, οι Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς έδωσαν πάλι τα ηνία στον Ολυμπιακό με το 41-37 όμως ο πολύ καλός σήμερα Νικ Καλάθης με τρίποντο μείωσε στον πόντο(41-40) στο 18'. Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν εκμεταλλεύτηκε το δίλεπτο που απέμενε και έτσι με το 43-40 από τον Ρόμπερτς ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο καθώς έμεινε λεπτά χωρίς σκορ σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος εμφανίστηκε βελτιωμένος και με ένα 7-0 από τους Ρίβερς, Καλάθη και Γκιστ προσπέρασε πάλι με το 43-47 στα μισά της περιόδου. Μετά από έξι λεπτά στο δεκάλεπτο χωρίς σκορ ο Σπανούλης “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 45-47 ενώ με ένα 5-0 από τους Σπανούλη και Παπαπέτρου οι “ερυθρόλευκοι” πήραν πάλι το προβάδισμα με το 50-49 στο 28'. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες σίγησαν ξανά και ο καλύτερος στην τρίτη περίοδο Παναθηναϊκός Superfoods χάρη σε ένα 7-0 του Τζέιμς πήραν πάλι τα ηνία με το 50-56 με το οποίο έκλεισε το τριαντάλεπτο.
Με τον Τζέιμς να συνεχίζει το σερί του και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο και να φτάνει το 8-0 και με ένα καλάθι και από τον Γκιστ και το 10-0 οι “πράσινοι” πήγαν πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 50-60 στο 32'. Ο Παπαπέτρου με βολές σταμάτησε το σερί του Εξάστερου όμως με ένα 5-0 από τον Καλάθη ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στο +13(52-65) στο 34' και συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και με τους Μπράουν και Πρίντεζη και ένα σερί 6-0 μάζεψε τη μισή διαφορά μειώνοντας σε 61-67 στο 36'. Ένα λεπτό αργότερα, απόντος του Καλάθη και μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ με βολές του Τζέιμς οι “πράσινοι” πήγαν πάλι στο +8(61-69) όμως οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζοντας την προσπάθεια για την ανατροπή με τους Πρίντεζη, Σπανούλη, Παπαπέτρου και Μπράουν μείωσαν στους 3 με το 66-69 στα 46'' πριν το τέλος και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ο Τζέιμς αστόχησε σε καλάθι όμως ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ στον Σίνγκλετον και εκείνος με μια βολή έκανε το 66-70 στα 21'' και ουσιαστικά εκεί οι “πράσινοι” τέλειωσαν το παιχνίδι. Μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε με μεγάλη άμυνα και κόψιμο ο Σίνγκλετον σταμάτησε τον Σπανούλη και τελικά με την βολή του Λοτζέσκι και το 66-71 γράφτηκε ο επίλογος και ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε την μεγάλη νίκη και ισοφάρισε την σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 9, Σπανούλης 12, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 13, ΜακΛιν 4, Ρόμπερτς 7, Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 3, Γουίλτζερ, Μπράουν 4.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας, Καλάθης 18, Γκιστ 8, Ρίβερς 5, Σίνγκλετον 6, Λοτζέσκι 13, Λεκαβίτισους, Αντετοκούνμπο, Όγκαστ 4, Τζέιμς 17.