Πέμπτη, 7 Ιουνίου 2018

Σφαιρόπουλος: «Φοβηθήκαμε να κερδίσουμε»

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το “break” στον πρώτο τελικό στο ΟΑΚΑ καθώς στον δεύτερο στο ΣΕΦ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό Superfoods και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μεταξύ άλλων ανέφερε πως οι “ερυθρόλευκοι” φοβήθηκαν να κερδίσουν.

Σε αντίθεση με τον πρώτο τελικό της Basket League στον δεύτερο ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το ψυχολογικό αβαντάζ από τη νίκη στο ΟΑΚΑ αλλά ούτε και την έδρα του και μοιραία ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό Superfoods. Ο κόουτς του Ολυμπιακού λοιπόν, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου του δεύτερου τελικού εξήγησε τι δεν πήγε καλά και παραδέχθηκε πως οι “ερυθρόλευκοι” φοβήθηκαν να κερδίσουν.

Αρχικά λοιπόν, αναφερόμενος στην ήττα, τόνισε: «Σήμερα(7/6) χάσαμε μια ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, από την ολιγωρία που δείξαμε κυρίως στις αρχές της τρίτης περιόδου. Παρόλο που ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με άμυνα ζώνης δεν επηρεαστήκαμε, ήμασταν προετοιμασμένοι για αυτό. Παίξαμε πολύ καλά εναντίον της ζώνης, βγήκαμε μπροστά. Γενικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ελέγχαμε το παιχνίδι. Όμως, θεωρώ πως στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου βιαζόμασταν να τελειώσουμε κάποιες φάσεις, που έπρεπε να τελειώσουμε με πιο αποφασιστικό τρόπο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην σκοράρουμε. Και ενώ στην άμυνα κρατούσαμε και είχαμε δεχθεί μόνο πέντε πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, στην επίθεση είχαμε μία φανερή δυστοκία στις αρχές της 3ης περιόδου και νομίζω πως εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Κάναμε μία ύστατη προσπάθεια στο τέλος με χαμηλό σχήμα και τον Πρίντεζη στην θέση 5. Προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, τα καταφέραμε, αλλά στο τέλος ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Έγινε το 1-1, πρέπει να ανασυνταχτούμε για να πάμε να παίξουμε το τρίτο ματς μέσα στο ΟΑΚΑ».

Ενώ κλείνοντας, πρόσθεσε: «Είναι λογικό όποιος παίζει στην έδρα του, να έχει πιο μεγάλη πίεση. Φάνηκε αυτό και σήμερα. Ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, φαινόταν σα να φοβηθήκαμε να κερδίσουμε. Είχαμε ευκαιρίες και στο ανοικτό γήπεδο να βάλουμε κάποια εύκολα καλάθια, χάσαμε πολλές βολές, ενώ από την άλλη δεχθήκαμε κάποια εύκολα καλάθια στο ένας εναντίον ενός και θεωρώ πως αυτά έκριναν το παιχνίδι».