Κυριακή, 13 Μαΐου 2018

«Τρέχει» με 100 στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός (pics)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να “καθαρίσει” ο Ολυμπιακός τον Προμηθέα επικρατώντας με 104-69 στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και πλέον πάει με... φόρα στα πλέι οφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ο Προμηθέας είχε τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο μέρος του αγώνα όταν οι δύο προπονητές αποφάσισαν να παίξουν με τους αναπληρωματικούς και τους “μικρούς” παίκτες της ομάδας ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το παιχνίδι. Πλέον, στην πρώτη φάση των πλέι οφ οι “ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την Κύμη ενώ ο Προμηθέας Πάτρας επίσης με αβαντάζ θα δώσει “μάχη” με το Λαύριο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και εξαιτίας της κακής άμυνάς του και των άσχημων ποσοστών του ο Προμηθέας είχε τα ηνία στο πρώτο μέρος του αγώνα. Με τον Πράδερ να έχει μπει “ζεστός” οι Πατρινοί διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα και παρόλο που ο Στρέλνιεκς έφερ εμπροστά τους Πειραιώτες με το 21-20 ο Προμηθέας πήρε πάλι τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-28.

Ο Προμηθέας εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +8 με το 26-34 στο 13' αλλά και το 28-36 ένα λεπτό αργότερα ενώ στα μισά της περιόδου ήταν στο 33-40. Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει “στροφές” και με ένα σερί 8-0 από τους Σπανούλη, Ρόμπερτς και Μπράουν προσπέρασε με το 41-40. Όμως, τα προβλήματα στην άμυνα δεν επέτρεψαν στους “ερυθρόλευκους” να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 48-47.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς οι προπονητές των δύο ομάδων και ειδικά ο Μάκης Γιατράς αποφάσισαν να συνεχίσουν στο παιχνίδι παίζοντας με τους “μικρούς”. Με ένα επιμέρους 20-1 και το 68-48 ο Ολυμπιακός μετέτρεψε τον αγώνα σε “περίπατο”, ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 77-52.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δύο ομάδες έπαιξαν με τους “μικρούς” τους παίκτες και μάλιστα ο Ανδρέας Τσουμάνης σημείωσε τους πρώτους του πόντους με την φανέλα των “ερυθρολεύκων”. Τελικά η νίκη του Ολυμπιακού ήρθε με το 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10 , Σπανούλης 10, Στρέλνιεκς 9, Ρόμπερτς 5, Γουίλτζερ 23, Μπράουν 8, Τολιόπουλος 3, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7, Αρσενόπουλος 3, Μπόγρης 17.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 3, Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12, Πράδερ 18, Τουντζιαράκης 5, Σκούφη 2, Γκίκας 3, Γερομιχαλός 7, Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4.

Ο ΕΣΑΚΕ τίμησε τον Σπανούλη

Λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα στο ΣΕΦ ο Βασίλης Σπανούλης βραβεύτηκε από τον ΕΣΑΚΕ για την ανάδειξή του σε πρώτο σκόρερ στην ιστορία της Basket League.