Πέμπτη, 5 Απριλίου 2018

«Διπλό» στο Μιλάνο και περιμένει για την θέση του ο Παναθηναϊκός (pics)

Μπορεί να χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πάρει μπροστά και τον επιπλέον χρόνο της παράτασης όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods “απέδρασε” με τη νίκη από το Μιλάνο και επικρατώντας με 96-95(κ.α. 87-87) στην 30η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας και περιμένει τα αυριανά(6/4) αποτελέσματα για να δει την τελική του κατάταξη και το αν θα πάρει το πολυπόθητο πλεονέκτημα της έδρας.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν κακός και έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι να κάνει “περίπατο” όμως στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ “ξύπνησαν” και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Γκιστ, Τζέιμς και τους Σίνγκλετον και Ντένμον να τους ακολουθούν γύρισε το παιχνίδι και άντεξε και στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης και πήρε την πολύ μεγάλη σε βαθμολογική σημασία νίκη, την πέμπτη συνεχόμενη στην Ευρωλίγκα. Πλέον, με 19 νίκες και 11 ήττες είναι στην 4η θέση και θα περιμένει τα αποτελέσματα των αυριανών αγώνων για να δει σε ποια θέση θα τερματίσει τελικά και αν θα πάρει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπήκε καλά και εξαιτίας της κακής του άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι να έχει τα ηνία στο ξεκίνημα του αγώνα και με τους Κουζμίνσκας και Μ'Μπαγιέ να πάει στο +6(10-4) μόλις στο πρώτο δίλεπτο ενώ στο 5' έφτασε και στο +9(17-8). Αμέσως μετά, με ένα 4-0 από τους Γκιστ και Τζέιμς ο Εξάστερος μείωσε στους 5(17-12) όμως η Αρμάνι απάντησε με ένα 7-0 και με το 24-12 στο 8ο λεπτό πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια, με τους Γκιστ και Παππά ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στους 6(24-18) όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 27-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Παναθηναϊκό Superfoods καθώς αν και στο ξεκίνημα με ένα 5-0 από τους Γκιστ και Σίνγκλετον μείωσε πάλι στους 6(29-23) συνέχισε την κακή του εμφάνιση με αποτέλεσμα η Αρμάνι με ένα σερί 8-0 να φτάσει στο +14(37-23) στο 13'. Μάλιστα, όντας καθόλου συγκεντρωμένος και με τραγική άμυνα ο Εξάστερος δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στη συνέχεια και οι Ιταλοί με τους Γκουντάιτις, Γκάουντλοκ και Ταρτσζέφσκι “άγγιξαν” και το +17(47-30) στο 17' και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε “περίπατο”. Στο τρίλεπτο που απέμενε με τους Γκιστ, Ντένμον και Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στους 11 με το 53-42 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 55-42.

Οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ στο ημίχρονο έπιασαν τόπο καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε βελτιωμένος στην τρίτη περίοδο και με τους Παππά και Αντετοκούνμπο έριξε τη διαφορά στους 8(60-52) στα μισά της περιόδου. Αμέσως μετά, η Αρμάνι απάντησε άμεσα με ένα σερί 9-0 και εκτόξευσε πάλι τη διαφορά στο +17(69-52) στο 27' όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν πτοήθηκε και επίσης με ένα σερί 9-0 από τους Καλάθη, Γκιστ και Τζέιμς έριξε τη διαφορά στους 8 με το 69-61 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού Superfoods συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και με τους Καλάθη και Σίνγκλετον πλησίασε στους 3 με το 73-70 στο 32' και το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι. Μάλιστα, παρόλο που τρία λεπτά αργότερα η Αρμάνι με τους Πάσκολο και Γκουντάιτις πήγε πάλι στο +7(77-70) οι “πράσινοι” με βολές του Τζέιμς και τρίποντο του Ντένμον μείωσαν και στους 2 με το 79-77 στο 36'. Έχοντας επανέλθει για τα καλά και με τους Ντένμον και Καλάθη ο Εξάστερος πλησίασε και σε απόσταση “αναπνοής” με το 82-81 στα 2:15 πριν τη λήξη. Ο Γκουντάιτις με βολές και το 84-81 διατήρησε το προβάδισμα των Ιταλών ενώ ακολούθησε κλέψιμο του Καλάθη όμως ο ομογενής γκαρντ ήταν άτυχος καθώς στον αιφνιδιασμό από τον ιδρώτα στα χέρια του, του έφυγε η μπάλα. Ο Πάσκολο έκλεψε αλλά αστόχησε σε καλάθι και οι δύο ομάδες πήγαν σε τάιμ άουτ στα τελευταία 58''. Όταν επέστρεψαν στο παρκέ ο Τζέιμς αστόχησε, ο Γκουντάιτις έκανε λάθος, ο Γκιστ έκανε το 84-83 ενώ υπήρξε νέο λάθος των Ιταλών αυτή τη φορά από τον Τζέρελς. Ο Μάικ Τζέιμς στα 15'' πριν το τέλος έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό
Superfoods με το 84-85 και μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Γκάουντλοκ έκανε φάουλ στον Ντένμον στα 4''. Ο Αμερικανός του Εξάστερου έγραψε το 84-87, νέο τάιμ άουτ και όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ ο Μπέρτανς αστόχησε σε τρίποντο όμως ο διαιτητής Ιερεθουέλο έδωσε φάουλ από τον Σίνγκλετον(το πέμπτο του) και τρεις βολές και το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Ο Μπέρτανς ευστόχησε και ισοφάρισε σε 87-87 και ακολούθησε νέο τάιμ άουτ και τελικά το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο εξτρά πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση “αναπνοής” και το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο. Τελικά με το καλάθι του Μάικ Τζέιμς και το τελικό 95-96 ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε την πολύ μεγάλη σε βαθμολογική αξία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 95-96 (κ.α. 87-87)

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Τσιντσιαρίνι 6, Μπέρτανς 5, Τζέρελς 7, Γκάουντλοκ 13, Κουζμίνσκας 16, Ταρτσζέφσκι 8, Μ'Μπαγιέ 9, Πάσκολο 11, Αμπάς 2, Γκουντάιτις 18.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας, Καλάθης 18, Παππάς 7, Γκιστ 18, Ντένμον 12, Σίνγκλετον 10, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3, Αντετοκούνμπο 6, Τζέιμς 18, Πέιν 4, Λοτζέσκι.