Τετάρτη, 11 Απριλίου 2018

«Καθάρισε» την ΑΕΚ και πάει τετράδα ο ΠΑΟΚ ! (pics)

Έχοντας τα ηνία από το 6ο λεπτό του αγώνα και μετά ο καλύτερος ΠΑΟΚ πήρε το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ και επικρατώντας με 81-72 στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Basket League ανέβηκε στην 3η θέση και έκανε μεγάλο βήμα για την πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος ενώ η Ένωση βρίσκεται μια θέση πιο κάτω.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι όμως από το πρώτο εξάλεπτο και μετά σίγησε και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία και να φτάσει και στο +13. Με πρωταγωνιστές τους Μαργαρίτη, Ζάρα, Γκος και Τζάκσον οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 34 λεπτά και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, την σημαντικότερη εκτός έδρας φέτος. Μάλιστα, με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ “σκαρφάλωσε” στην τρίτη θέση και έκανε πολύ μεγάλο βήμα για την πρώτη τετράδα.

Αν και η ΑΕΚ μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 7-3 και 10-5 στο πρώτο τρίλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του καθώς ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να βρει ρυθμό και να πάρει τα ηνία. Με τον Τζάκσον να έχει μπει “ζεστός” και ένα 8-0 από εκείνον και τους Γκος και Χαραλαμπόπουλο οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα με το 12-17 στο 6ο λεπτό. Αμέσως μετά, οι Γκριν και Λαρεντζάκης απάντησαν με ένα 5-0 και ισοφάρισαν σε 17-17 όμως όντας καλύτερος πλέον ο ΠΑΟΚ με τους Τζάκσον, Ζάρα και Κατσίβελη διατήρησε το προβάδισμα και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 21-25.

Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και στη δεύτερη περίοδο, με την ΑΕΚ χάρη στους 9 πόντους του Σάκοτα ισοφάρισε σε 29-29 στο 14' όμως με ένα 5-0 από τον Μαργαρίτη και το 29-34 ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα ηνία. Στη συνέχεια, οι Γκριν και Σάκοτα προσπάθησαν να καλύψουν τη διαφορά όμως ο Χρυσικόπουλος έστειλε τον Δικέφαλο πάλι στο +5(31-36) ενώ ο Χαραλαμπόπουλος το διατήρησε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 33-38.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να είναι λίγο καλύτερος και να διατηρεί μια μικρή διαφορά ενώ από την άλλη η ΑΕΚ προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να πάρει πάλι τα ηνία. Μάλιστα, με τους Τζάκσον, Γκος και Κατσίβελη οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με το 41-50 στο 24' και στη συνέχεια διατηρώντας το +9 έφτασαν στο 53-62 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο δια χειρός Ζάρα ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με το 53-64 ενώ ο Έλληνας γκαρντ έφερε και το +13 με το 56-69 στο 34'. Μάλιστα, παρά τις προσπάθειες των Σάκοτα και Τζέιμς να μειώσουν ο Δικέφαλος με τον Ζάρα να εξελίσσεται στον ηγέτης του φινάλε και άλλους τρεις πόντους του πήγε πάλι στο +12(59-72) στο 36' και πια ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη. Οι Σάκοτα και Τζέιμς συνέχισαν να προσπαθούν ενώ ο Ξανθόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 66-75 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος όμως η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε με άνεση τα ηνία και παρόλο που δια χειρός Γκριν η Ένωση μείωσε και στους 8(71-79) στο 39', δεν ανησύχησε περισσότερο και τελικά πήρε την πολύ μεγάλη νίκη με το 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81