Σάββατο, 14 Απριλίου 2018

«Βύθισε» τα Τρίκαλα και πήρε «ανάσα» ο Άρης (pic)

Ο Άρης έδειξε το καλό του “πρόσωπο” στα Τρίκαλα και επικρατώντας εύκολα με 83-64 της τοπικής ομάδας για την 23η αγωνιστική της Basket League πήρε “ανάσα” στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες “καιγόντουσαν” για τη νίκη για τον ίδιο λόγο, την εξασφάλιση της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία ο Άρης ήταν καλύτερος και με πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη και Μάρας “καθάρισε” δια περιπάτου τα αποδεκατισμένα Τρίκαλα.

Αρχικά τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 όμως ο Άρης δεν άργησε να πάρει μπροστά, να προσπεράσει και να φτάσει και σε διψήφια διαφορά με το 14-24 στο 8'. Με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν ι Θεσσαλονικείς έφτασαν και στο +17(16-33) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-33.

Ο Άρης δεν μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο καθώς έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και τα Τρίκαλα που δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη μείωσαν στους 11 με το 22-13 στο 14'. Όμως, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και οι Θεσσαλονικείς με τους Μπελ και Μάρας πήγαν πάλι στο +15(22-17) στο 16' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 31-45.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς τα Τρίκαλα μην έχοντας επιθετικές λύσεις παραδόθηκαν στον Άρη, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά στο +23(33-56) στα μισά της τρίτης περιόδου και μετάτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε στη συνέχεια και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 44-62.

Πια η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς για ανατροπή από την πλευρά των Τρικάλων ούτε λόγος. Η διαφορά “άγγιξε” και το +27(47-74) στο 35' και τελικά η μεγάλη σε βαθμολογική σημασία νίκη του Άρη ήρθε με το 83-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83

Τρίκαλα (Τακιανός): Λούντζης 17, Τάλτον, Τέγιτς 1, Σλαφτσάκης 8, Ρίτσαρντσον 17, Μόρις 14, Καλογιαννίδης, Γιανναράς 7, Καραγιώργος.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 17, Μούρτος 8, Αθηναίου 9, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 2, Μπελ 15, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μάρας 18, Προύιτ 4, Ντουβιέ 8.