Κυριακή, 15 Απριλίου 2018

Ακόμα πιο κοντά στην τριάδα δια χειρός Πέτεγουεϊ ο ΠΑΟΚ (pic)

Με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να είναι σε φοβερή μέρα και να σταματάει στους 34 πόντους ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 92-87 του Λαυρίου στην Πυλαία για την 23η αγωνιστική της Basket League, έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες και έκανε μεγάλο βήμα για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.

Έχοντας τα ηνία από το πρώτο εξάλεπτο του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Τεράν Πέτεγουεϊ ο ΠΑΟΚ πήρε την μεγάλη νίκη παρόλο που από το +16 στο 37' πήγε στο θρίλερ του τελευταίου τρίλεπτου και πλέον έχει πλεονέκτημα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 5-0 ενώ με τον Πέτεγουεϊ να έχει μπει “ζεστός” ήταν στο +6(11-5) στο πρώτο πεντάλεπτο. Ενάμιση λεπτό αργότερα με ένα σερί 5-0 από τους Βεργίνη και Νουάμου το Λαύριο έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 13-13 όμως ο Δικέφαλος απάντησε με ένα 6-0 και διατήρησε τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι εξαιτίας της κακής τους άμυνας δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πάλι και οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν και άλλο. Με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου ο ΠΑΟΚ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 24-14 ενώ με άλλο ένα από τον Γκος έφτασε στο +11 με το 27-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πήγαν και στο +13(29-16) όμως το Λαύριο που μπήκε βελτιωμένο ειδικά στην άμυνα και με ένα σερί 10-0 από τους Μουρ, Νίξον και Νουάμου έριξε τη διαφορά στους 3(29-26) στο 12'. Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με ένα 4-0 σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων όμως εκείνοι με νέα αντεπίθεση πλησίασαν και στους 2 με το 33-31 και το 35-33 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, υπήρξε “βροχή” τριπόντων με τον Γκος να κάνει την αρχή και με άλλα δύο από τους Τσόχλα και Τζάκσον ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι με το 44-37 στο 17' όμως στο τρίλεπτο που απέμενε οι γηπεδούχοι σίγησαν και το Λαύριο με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γουίγκινς πλησίασε στον πόντο με το 44-43 του ημιχρόνου.

Ερχόμενοι με... φόρα από το κλείσιμο του ημιχρόνου η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με νέα τρίποντο αυτή τη φορά από τον Νίξον και με το 44-46 το Λαύριο πέρασε πρώτη φορά μπροστά. Μάλιστα, εκμεταλλευόμενο το μπλακ άουτ του ΠΑΟΚ συνεχίζοντας το σερί τους από το 17ο λεπτό του αγώνα και φτάνοντας το 13-0 πήγαν στο +6(44-50). Ο Πέτεγουεϊ “ξεκόλλησε” τον Δικέφαλο και σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων με το 46-50 ενώ λίγο αργότερα με ένα 12-0 από τον φοβερό σήμερα Πέτεγουεϊ, τον πολύ καλό Χρυσικόπουλο και τον Κρουμπάλι ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι τα ηνία με το 62-57 στο 28'. Το δίλεπτο που απέμενε οι δύο ομάδες δεν το αξιοποίησαν σωστά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 62-58.

Με τον Πέτεγουεϊ να είναι ασταμάτητος και να έχει 11 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και 26 συνολικά ο ΠΑΟΚ άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας με το 73-63 στο 35'. Το Λαύριο είχε σιγήσει και δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο +16(79-63) τρία λεπτά πριν τη λήξη και να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Όμως, η χαλάρωση και τα λάθη των Θεσσαλονικιών στη συνέχεια επέτρεψαν στο Λαύριο με ένα σερί 11-0 από τους Μέγιερ, Κακλαμανάκη και Νουάμου να ρίξει τη διαφορά στους 5(79-74) και το παιχνίδι να αποκτήσει ξανά ενδιαφέρον ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Κατσίβελης με βολές σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων ενώ ο Ζάρας με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 8(84-76) στα 55'. Τα λάθη των Θεσσαλονικιών έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο με τους Νίξον και Μουρ να μειώσουν στους 4(84-80) στα 22'' και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Ο Πέτεγουεϊ με βολές έκανε το 86-80 όμως με καλάθι και φοάυλ ο Νίξον μείωσε σε 86-83 στα 9'' και μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Τσόχλας με βολές “καθάρισε” το παιχνίδι και τελικά η νίκη του ΠΑΟΚ ήρθε με το 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 9, Τσόχλας 7, Χαραλαμπόπουλος 5, Κατσίβελης 4, Κρουμπάλι 2, Τζάκσον 3, Γκος 10, Πέτεγουεϊ 34.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κουζέλογλου, Μουρ 22, Νίξον 18, Γουίγκινς 12, Μέγιερ 9, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 9, Νουάμου 14, Μεχίντι 1.