Σάββατο, 14 Απριλίου 2018

Επέστρεψε στις νίκες και παραμένει «ζωντανή» για την τετράδα η ΑΕΚ (pic)

Αν και πάλι δεν ήταν στα... καλύτερά της η ΑΕΚ χάρη στην καλή άμυνα και τους Λαρεντζάκη, Χάντερ και Γκριν επικράτησε με 86-75 του ΓΣ Φάρου στη Λάρισα για την 23η αγωνιστική της Basket League επέστρεψε στις νίκες και παραμένει “ζωντανή” για την είσοδό της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Η Ένωση εμφανίστηκε “μουδιασμένη” στη Λάρισα και έχοντας και τις σημαντικές απουσίες των Χάρις και Βασιλόπουλου δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση όμως ανεβάζοντας “στροφές” στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη και μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες. Πλέον, η ΑΕΚ παραμένει “ζωντανή” για την είσοδό στην πρώτη τετράδα ενώ ο ΓΣ Φάρος βρίσκεται στην 10η θέση και ακόμα δεν έχει “καθαρίσει” το θέμα της παραμονής στην κατηγορία.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φάρος με αποτέλεσμα να έχει τα ηνία στο ξεκίνημα. Με τον Παπαντωνίου να έχει μπει ορεξάτος οι γηπεδούχοι ήταν ήδη στο +7(9-2) στο πρώτο δίλεπτο ενώ με δύο τρίποντα από τους Σάφτενααρ και Μπαρτ πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 15-5 στο 4'. Κάπου εκεί η Ένωση “ξύπνησε” και με δυο καλάθια από τον Χάντερ και δύο τρίποντα από τον Λαρεντζάκη και το σερί 10-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα(15-15) στο 6ο λεπτό. Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και με ένα 7-0 από τους Τζέιμς, Γκριν και Μαυροειδή πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 16-22 στο 8'. Στο δίλεπτο που απέμενε ο Φάρος μάζεψε τη διαφορά όμως η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 25-31.

Έχοντας πια συνέλθει η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στη δεύτερη περίοδο και μπαίνοντας έφτασε και στο +8(25-33 και 27-35). Παρόλο που ο Φενέρ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά η Ένωση ήταν στο +8(33-41) και στα μισά της περιόδου όμως ο Φάρος δεν πτοήθηκε και ένα λεπτό αργότερα με τους Φενέρ και Μπαρτ πλησίασε στον πόντο με το 43-44. Με ένα σερί 8-0 από τους Γκριν και Καββαδά η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και “άγγιξε” και το +9(43-52) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 47-54.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και με τους Άτιτς και Χάντερ ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 47-57. Μάλιστα, με τους δύο ξένους και τον Λαρεντζάκη να είναι σε πολύ καλή μέρα έφτασε στο +14(51-65) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, με ένα 6-0 από τους Διαμαντάκο και Βαβάτσικο ο Φάρος μείωσε στους 8(57-65) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 57-66.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Φάρος συνέχισε να προσπαθεί και με τους Παπαμακάριο και Σάφτενααρ μείωσε και στους 6 με το 62-68 αλλά και με το 64-70 δια χειρός Παπαντωνίου όμως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και πήγε πάλι στο +12(64-76) στο 35'. Στη συνέχεια, οι Λαρισαίοι εμφάνισαν σημάδια κόπωσης και μη μπορώντας να κάνουν νέα αντεπίθεση η Ένωση με τον Χάντερ να συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνιση πήγε ξανά στο +14(68-82) δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη και “καθάρισε” το παιχνίδι. Στο χρόνο που απέμενε δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και έτσι η νίκη της ΑΕΚ ήρθε με το 86-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86

ΓΣ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαντωνίου 8, Παπαμακάριος 3, Μπάντερ 2, Μαραγκός, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 7, Σάφτενααρ 7, Μπαρτ 28, Φενέρ 12, Κίλι.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 9, Μαυροειδής 9, Λαρεντζάκης 11, Τζέιμς 4, Γκριν 15, Πάντερ 7, Χάντερ 18, Άτιτς 7, Καββαδάς 3.