Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2017

Συγκλονιστικός Καλάθης και μεγάλο «διπλό» στην Πόλη ! (pics)

Με τον Νικ Καλάθη να κάνει το παιχνίδι της... ζωής του με 29 πόντους ο Παναθηναϊκός
Superfoods αν και από το +10 πήγε στο “θρίλερ”, άντεξε στην Κωνσταντινούπολη και επικρατώντας με 82-81 της Ανατολού Εφές μετράει 5 νίκες μετά και την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Παρόλο που ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς το εξαιρετικό του ξεκίνημα δεν είχε συνέχεια σε όλο το παιχνίδι, την “γλίτωσε” και έφυγε με το μεγάλο “διπλό” από την Κωνσταντινούπολη χάρη κυρίως στον συγκλονιστικό Νικ Καλάθη, ο οποίος με 29 πόντους (7/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), 9ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη έκανε πράγματα και θαύματα. Σημαντική συνεισφορά είχαν και ο Σίνγκλετον, Γκιστ και Βουγιούκας.
Πλέον, μετά και την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός Superfoods μετράει 5 νίκες και 3 ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος και ορεξάτος στο παιχνίδι και μετά το αρχικό 6-4 της Εφές είχε τα ηνία και μια σημαντική διαφορά. Με ένα σερί 8-0 από τους Καλάθη, Σίνγκλετον και Αντετοκούνμπο ήταν στο +9(10-19) στο 6ο λεπτό ενώ με τον Καλάθη να κάνει πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και όντας εύστοχος στα τρίποντα και με ένα από τον Ρίβερς πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 14-24 στο 8'. Στη συνέχεια, με τους Μότουμ, Μπατούκ και Μπαλμπάι και ένα σερί 5-0 η Εφές έριξε τη διαφορά στους 5(21-26) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-28.

Στη δεύτερη περίοδο τα ηνία άλλαξαν χέρια καθώς απόντος του Καλάθη ο Παναθηναϊκός Superfoods χαλάρωσε επικίνδυνα στην άμυνα και η Εφές που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά αλλά με τον Μότουμ να έχει πάρει “φωτιά” πέρασε μπροστά με το 37-33 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, χάρη στους 7 συνεχόμενους πόντους του Βουγιούκα και το γκολ φάουλ του Καλάθη ο Εξάστερος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 42-42 στο 17'. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό Superfoods να προηγείται με 44-48.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς αν και ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε σε όλη την τρίτη περίοδο το προβάδισμα η Εφές χάρη κυρίως στους Στίματς και ΜακΚόλουμ παρέμεινε σε απόσταση “αναπνοής”. Με τον Νικ Καλάθη να πραγματοποιεί νέα εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση ο Εξάστερος πήγε στο +7(49-56) στα μισά της περιόδου, διαφορά την οποία διατήρησε έως το 27' και το 53-59. Από κει και μετά, οι “πράσινοι” χαλάρωσαν και το “πλήρωσαν” καθώς η Εφές ανέβασε στροφές και με τους Μότουμ, ΜακΚόλουμ και Ντάνστον και ένα σερί 5-0 μείωσε στο καλάθι με το 60-62 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού Superfoods και η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκαν και με το σερί των γηπεδούχων στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου να συνεχίζεται στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και να φτάνει το συνολικό 14-0 η Εφές πήρε τα ηνία με το 69-62 στο 32'. Μετά από τεσσερισήμισι λεπτά χωρίς σκορ ο Εξάστερος “ξεκόλλησε” χάρη στο τρίποντο του Παππά και το 69-65 ενώ με τον Καλάθη να συνεχίζει την σπουδαία δουλειά μείωσε και στο καλάθι με το 71-69 στο 35'. Ένας από τους μεγάλους “πονοκεφάλους” του Παναθηναϊκού Superfoods, ο Βλάντιμιρ Στίματς έστειλε ξανά στο +4(73-69) τους γηπεδούχους όμως με ένα σερί 6-0 από τον συγκλονιστικό Νικ Καλάθη πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα με το 73-75 στο 36'. Ενάμιση λεπτό αργότερα με βολή του Ντάνστον και τρίποντο του Σιμόν η Εφές προσπέρασε πάλι με το 77-75 και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Στη συνέχεια, ο Καλάθης ισοφάρισε, ο ΜακΚόλουμ έκανε το 79-77 ενώ ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη ο Ρίβερς ισοφάρισε σε 79-79. Αμέσως μετά, ο Ντάνστον αστόχησε σε τρίποντο ενώ ο απίστευτος Καλάθης δεν τον μιμήθηκε και από την ίδια θέση έδωσε τεράστια “ανάσα” στον Εξάστερο με το 79-82 στα 48''. Ο Ντάνστον μείωσε στον πόντο με το 81-82 στα 33'' και μετά την εντυπωσιακή τάπα του Γκιστ στον ΜακΚόλουμ στην εκπνοή και με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε το μεγάλο “διπλό” στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-48, 60-62, 81-82

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Μπαλμπάι 2, Άνταμς 5, Στίματς 15, Ντάνστον 12, Λίντο 4, ΜακΚόλουμ 16, Σιμόν 6, Μούριτς, Μότουμ 21.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας 9, Καλάθης 29, Παππάς 3, Ρίβερς 5, Γκιστ 11, Σίνγκλετον 11, Λεκαβίτσιους, Ντένμον 2, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 4, Αντετοκούνμπο 6.