Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2017

Νέο μεγάλο «διπλό» στο ΣΕΦ για τον Παναθηναϊκό ! (pics)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods φτιάχνει σερί νικών επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ καθώς όπως τελείωσε την περσινή ξεκίνησε την φετινή αφού όντας καλύτερος και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Λεκαβίτσιους και άξιους συμπαραστάτες τους Γκιστ και Ρίβερς επικράτησε με 70-62 στο Φάληρο για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε το πρώτο του φετινό ευρωπαϊκό “διπλό”.

Ο Εξάστερος έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα τις διαθέσεις του και με "όπλο" την πολύ καλή άμυνα και τους Λεκαβίτσιους, Γκιστ, Ρίβερς, Λοτζέσκι και Γκάμπριελ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει νέο μεγάλο “διπλό” στο κατάμεστο ΣΕΦ και να ξεκινήσει τη φετινή σεζόν όπως τελείωσε την περσινή. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και ο εξαιρετικός Γιάνις Στρέλνιεκς δεν ήταν αρκετός. Προσπάθησαν και οι ΜακΛιν και Παπαπέτρου όμως οι τρεις “ερυθρόλευκοι” δεν ήταν αρκετοί και το πρόβλημα στην επίθεση ήταν καθοριστικό. Η απουσία του Σπανούλη αλλά και η όχι και τόσο καλή μέρα του Πρίντεζη ήταν επίσης καθοριστικά στοιχεία.
Εν τω μεταξύ, με την λήξη του ντέρμπι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρέθηκε σε δυσάρεστη θέση όχι μόνο για τη νέα ήττα από τον “αιώνιο” αντίπαλο αλλά και γιατί δέχθηκε αρκετές αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε πολύ δυνατά με ένα σερί 11-0 από τους Λοτζέσκι, Καλάθη και Γκιστ και προηγήθηκε με 2-11 στο πρώτο τρίλεπτο όμως ο Ολυμπιακός δεν άργησε και άλλο να πάρει μπροστά. Μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ οι “ερυθρόλευκοι” χάρη στους τρεις πόντους του Ρόμπερτς “ξεκόλλησαν” και μείωσαν σε 5-11. Στη συνέχεια, η χαλάρωση και τα λάθη των “πράσινων” έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες με τον Στρέλνιεκς να έχει μπει “ζεστός” και ένα σερί 7-0 να πλησιάσει στον πόντο(12-13) στο 7'. Ακολούθησε ένα δίλεπτο με εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες ώσπου ο Ρίβερς με τρίποντο έφερε ξανά στο +4(12-16) τον Εξάστερο όμως οι πολύ καλοί στο ξεκίνημα Μάντζαρης και Στρέλνιεκς απάντησαν και πάλι και με νέο σερί αυτή τη φορά 5-0 έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το 17-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ έπιασαν τόπο καθώς οι “πράσινοι” μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 9-0 και τον Λεκαβίτσιους να είναι έχει μπει ορεξάτος στο παιχνίδι και πήραν πάλι τα ηνία με το 17-25 στο 13'. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος εξακολούθησε να έχει μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ, απάντησε με ένα 5-0 και μείωσε στους 3(22-25) ενώ λίγο αργότερα πλησίασε και στο καλάθι με το 25-27 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο και οι δύο “αιώνιοι” έμειναν τρία λεπτά χωρίς σκορ ώσπου ο Γκιστ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά με το 25-30 στο 19'. Λίγο αργότερα ο Σίνγκλετον τον... μιμήθηκε για το 27-33 όμως ο Παπαπέτρου επίσης με τρίποντο μείωσε σε 30-33 για να ολοκληρωθεί τελικά το ημίχρονο με το 30-35 δια χειρός Γκιστ.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε το δεύτερο καθώς μετά από δύο λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο ο Γκιστ με τρίποντο ανέβασε και άλλο τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό Superfoods με το 30-38. Στη συνέχεια, χάρη στον εξαιρετικό σήμερα Γιάνις Στρέλνιεκς και δύο συνεχόμενα τρίποντά του ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά με το 38-40 στο 24' ενώ με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε μονομαχία των Στρέλνιεκς και Γκιστ ο Αμερικανός του Εξάστερου έκανε το 38-42 στα μισά της περιόδου. Ακολούθησε ενάμιση λεπτό με εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες και λίγο αργότερα ο Σίνγκλετον που συνέχισε να κάνει αθόρυβη αλλά πολύ καλή δουλειά έστειλε ξανά στο +5(39-44) τον Παναθηναϊκό Superfoods. Όμως, στη συνέχεια οι “πράσινοι” χαλάρωσαν λίγο και ο Ολυμπιακός με ένα σερί 8-0 από τους ΜακΛιν, Στρέλνιεκς και Τόμπσον πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα με το 47-44 στο 29'. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα καθώς με καλάθι του Γκάμπριελ και νέο φοβερό τρίποντο από τον συνήθη “ύποπτο”, τον Ρίβερς ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε αμέσως τα ηνία με το 47-49 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο όντας καλύτερος ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία και με τους Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ και Ρίβερς ξέφυγε πάλι με το 49-56 στο 32' ενώ δύο λεπτά αργότερα χάρη στον Βουγιούκα διατήρησε το +7 με το 51-58. Στη συνέχεια, με γκολ φάουλ του Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4(54-58) όμως έχοντας σιγήσει οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και ο Λοτζέσκι με τρίποντο και ο Λεκαβίτσιους με καλάθι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +9(54-63) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και πια ο Εξάστερος ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να μην μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι και με τρίποντο από τον εντυπωσιακό Λούκας Λεκαβίτσιους και το 54-66 ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα στα 2:48 και ουσιαστικά εκεί “καθάρισε” και τυπικά το παιχνίδι. Οι ΜακΛιν και Μάντζαρης προσπάθησαν για την ανατροπή μειώνοντας σε 58-66 όμως ο Λεκαβίτσιους “ξαναχτύπησε” για το 58-68 στο 39' την ίδια στιγμή που ο Σφαιρόπουλος “τα άκουγε” από τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Πια το τελευταίο λεπτό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με το τελικό 62-70 ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε το νέο μεγάλο “διπλό” στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 3, Παπαπέτρου 11, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 9, Παπανικολάου 2, Ρόμπερτς 3, Μιλουτίνοφ 4, ΜακΛιν 10, Τόμπσον 1, Στρέλνιεκς 18.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Παππάς 2, Ρίβερς 12, Γκιστ 15, Σίνγκλετον 5, Λεκαβίτσιους 14, Γκάμπριελ 5, Αντετοκούνμπο, Λοτζέσκι 9.