Σάββατο, 18 Νοεμβρίου 2017

Τρίτωσε τις νίκες του ο Άρης (pic)

Αν και για άλλη μια φορά ο Άρης είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του αλλά και πρόβλημα στην επίθεση τελικά επικράτησε με 71-60 του ΓΣΛ Φάρος στο “Nick Galis Hall” για την 6η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και επέτρεψαν στον Φάρο να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως σοβαρεύτηκαν βρήκαν και λύσεις στην επίθεση από τον Βασιλόπουλο αλλά και τους Μπελ και Μπένσον και τελικά ο Άρης γλίτωσε την γκέλα.

Σε αντίθεση με τον Άρη που ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι ο Φάρος μπήκε πολύ δυνατά με ένα σερί 9-0 ενώ οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να μπουν στο σκορ μειώνοντας σε 9-1. Μάλιστα, με ένα 4-0 από τους Σάφτενααρ και Παπαντωνίου οι Λαρισαίοι πήγαν και σε διψήφιο προβάδισμα με το 1-13 στο 7' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 10-18.

Ο Φάρος εξακολούθησε να έχει με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου καθώς διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 13' και το 13-21. Από κει και μετά, ο Άρης άρχισε να “ξυπνάει” και με ένα σερί 8-0 από τους Χρηστίδη, Βον και Αθηναίου αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 21-21 στο 14'. Ο Φάρος απάντησε με ένα σερί 4-0 και διατήρησε το προβάδισμα με το 21-25 στα μισά της περιόδου όμως οι Θεσσαλονικείς με νέα αντεπίθεση και ένα σερί 8-0 από τους Βασιλόπουλο και Μοράντ πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 29-25 στο 18'. Στη συνέχεια, οι Σάφτενααρ και Μουράτος μείωσαν στον πόντο όμως έχοντας πια βρει ρυθμό και με ένα 4-0 από τους Φλιώνη και Αθηναίου ο Άρης πήγε και στο +6 με το 33-27 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Φάρος άρχισε να μένει από δυνάμεις ενώ ο Άρης ανέβασε και άλλο “στροφές”. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι με το 33-31 όμως από κει και μετά σίγησαν και οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 από τους Φλιώνη, Μπένσον, Μπελ και Γουίβερ όχι μόνο πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 49-33 στο 27' αλλά μετέτρεψαν το παιχνίδι σε “περίπατο”. Στη συνέχεια, ο Φάρος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 50-39.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Φάρος εκμεταλλευόμενος μια μικρή χαλάρωση των γηπεδούχων έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή μειώνοντας στους 6(60-54) δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως, οι Αθηναίου, Μπελ και Βασιλόπουλος του έκοψαν την... φόρα και πηγαίνοντας ξανά τη διαφορά στο +10 “καθάρισαν” το παιχνίδι. Τελικά η νίκη του Άρη ήρθε με το 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60
Άρης (Γιαννάκης): Μούρτος 4, Βασιλόπουλος 11, Μπένσον 9, Μπελ 9, Αθηναίου 7, Φλιώνης 6, Βον 8, Πουλιανίτης, Γουίβερ 3, Χρηστίδης 3, Πέτγουει 3, Μοράντ 8.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος, Ντρέιπερ 7, Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Γκάλογουει 6, Στυλιανού 3, Μουράτος 14, Σάφτενααρ 14, Παπαντωνίου 9, Βαβάτσικος, Χατζηκυριακίδης.