Σάββατο, 18 Νοεμβρίου 2017

«Καρδιοχτύπησε» με Πανιώνιο η ΑΕΚ (pic)

Στο “τσακ” γλίτωσε την γκέλα η ΑΕΚ καθώς όντας κακή για 30 λεπτά έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να της βάλει πολύ δύσκολα και χάρη στην αφύπνιση του τελευταία δεκαλέπτου επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 83-73 στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό και παραλίγο να έρθει αντιμέτωπη με μια ήττα εκτός... προγράμματος όμως την γλίτωσε χάρη στο καλό τελευταίο δεκάλεπτο και τους Χάρις, Λαρεντζάκη, Ελονού, Γκριν και Μαυροειδή. Από την άλλη, ο Πανιώνιος, ο οποίος έχει βελτιωθεί αισθητά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος αν και έφτασε μια “ανάσα” από την μεγάλη έκπληξη δεν τα κατάφερε και παραμένει χωρίς νίκη στη φετινή Basket League.

Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν το μεγάλο φαβορί του αγώνα όμως δεν μπήκε καλά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ντέρμπι στο ξεκίνημά του με τον Πανιώνιο να είναι άκρως ανταγωνιστικός. Σε όλη την πρώτη περίοδο το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο οι “κυανέρυθροι” ήταν στο +3(9-12) ενώ παρά τις προσπάθειες των ξένων της Ένωσης να της δώσουν τα ηνία ο Πανιώνιος με δύο τρίποντα από τους Τσούπκοβιτς και Σακελλαρίου στο 8' ήταν στο +5(19-24) ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε και στο +6 με το 21-27.

Η ΑΕΚ εξακολούθησε να είναι μακριά από τον καλό της εαυτό και στη δεύτερη περίοδο και ο Πανιώνιος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τους ΜακΝίλι και Κράβιτς οι “κυανέρυθροι” διατήρησαν μια διαφορά πέντε πόντων μέχρι το 14' και το 30-35 ενώ στη συνέχεια η Ένωση ανέκαμψε λίγο και με τους Λαρεντζάκη, Σι και Μαυροειδή πέρασε μπροστά με το 39-38 στο 17'. Όμως, οι γηπεδούχοι είδαν πάλι τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν καθώς με τους Κράβιτς και Δίπλαρο και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γούντσον και Σακελλαρίου έφτασαν και στο +7(43-50) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 46-50.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Πανιώνιος εξακολούθησε να έχει τα ηνία και με τον Κράβιτς να συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνιση και τους Νταλλό και Σακελλαρίου να βάζουν το “λιθαράκι” τους διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 26' και το 57-60. Στη συνέχεια, και μετά από ένα τρίλεπτο μπλακ άουτ η ΑΕΚ ανέκαμψε και χάρη στους Μαυροειδή, Γκριν και Λαρεντζάκη “ξεκόλλησε” και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε ξανά μετά από πάρα πολύ ώρα με το 65-60 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 65-62.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο Πανιώνιος σίγησε και είδε την ΑΕΚ να ξεφεύγει. Η Ένωση σοβαρεύτηκε και μπαίνοντας με ένα σερί 7-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 72-62 στο 32' και άρχισε να “χτίζει” διαφορά για τη νίκη. Δύο λεπτά αργότερα οι Κράβιτς και Γούντσον με ένα σερί 5-0 μείωσαν στους 5(72-67) ενώ με τους Κράβιτς και ΜακΝίλι ο Πανιώνιος παρέμεινε κοντά με το σκορ να είναι στο 77-71 στο 38'. Ένα λεπτό αργότερα με ένα 4-0 από τους Γκριν και Ελονού η Ένωση πήρε μεγάλη “ανάσα” και με το 81-71 “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Κράβιτς συνέχισε να παλεύει όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του Πανιωνίου και τελικά με το 83-73 η ΑΕΚ πήρε την δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62, 83-73
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ξανθόπουλος 3, Μαυροειδής 10, Λαρεντζάκης 9, Ελονού 10, Γκριν 14, Τσαλμπούρης 1, Χάρις 19, Μπάρλοου 3, Καμπερίδης, Σι 14, Μωραίτης.
Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σαρικόπουλος 7, Μίχαλος, Σακελλαρίου 13, Ντάλλο 2, Τσούπκοβιτς 8, Κράβιτς 20, Δίπλαρος 2, Γούντσον 9, ΜακΝίλι 10, Χέντερσον 2.
* Πριν το τζάμπολ του αγώνα η διοίκηση της ΑΕΚ τίμησε τον προπονητή του Πανιωνίου, Βαγγέλη Ζιάγκο για την προσφορά του στην ομάδα.