Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2017

Πήρε ρεβάνς από τον Άρη ο ΠΑΟΚ (pic)

Χάρη στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και τους Λάκι Τζόουνς και Λίνο Χρυσικόπουλο ο ΠΑΟΚ πήρε τη ρεβάνς από τον Άρη για την ήττα- αποκλεισμό στο Κύπελλο επικρατώντας με 63-57 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Οι δύο “αιώνιοι” της Θεσσαλονίκης έδιναν “μάχη” σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ενδεικτικό της εξέλιξης ήταν το γεγονός ότι τα δύο πρώτα δεκάλεπτα έκλεισαν με ισοπαλία. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Άρης σίγησε, ο ΠΑΟΚ από την άλλη πάτησε “γκάζι” και με “οδηγό” τον εντυπωσιακό Λάκι Τζόουνς πήγε στην τελευταία περίοδο με το +15. Στο τελευταίο μέρος ο Δικέφαλος έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά και ο Άρης χάρη στον συγκινητικό Γιάννη Αθηναίου μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο στο 36'. Εκεί, όμως “μίλησε” ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους “ξεκόλλησε” τον ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό και με τις βολές του Τσόχλα του έδωσε την μεγάλη νίκη.

Ντέρμπι όνομα και πράγμα ήταν από το ξεκίνημα του το παιχνίδι στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει καλύτερα και να προηγείται με 7-2 στο πρώτο δίλεπτο και τον Άρη να απαντά με ένα σερί 7-0 από τους Μπένσον, Γουίβερ και Τσαϊρέλη για το 7-9. Έκτοτε, οι δύο “αιώνιοι” της Θεσσαλονίκης πήγαιναν πόντο πόντο και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ενδεικτικό της εξέλιξης του πρώτου μέρους 18-18.

Στον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, η οποία όπως και η πρώτη ήταν μοιρασμένη. Αρχικά ο Άρης μπήκε με ένα σερί 5-0 από τους Φλιώνη και Γουίβερ και πήγε στο 18-23 όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 6-0 από τους Χρυσικόπουλο και Μαργαρίτη για την ισοφάριση(23-23) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, με τον Αθηναίου να είναι σε πολύ καλή μέρα και ένα σερί 6-0 ο Άρης ξέφυγε πάλι με το 23-29 όμως ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά. Με δύο διαδοχικά σερί από τους Μαργαρίτη, Ζάρα και Τζόουνς ο ΠΑΟΚ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με το 31-31 του ημιχρόνου, το οποίο όπως και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο “μηδέν”.

Με την επιστροφή στο παρκέ το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο Άρης μάλλον έμεινε στα... αποδυτήρια. Η χαλάρωση και τα πολλά λάθη του επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να έχει με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 9-0 από τους Τσόχλα, Μαργαρίτη και Τζόουνς για το 40-31 ενώ λίγο αργότερα με ένα σερί 6-0 από τους Κόνιαρη, Μαργαρίτη και Τσόχλα πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 48-36 στα μισά της περιόδου. Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με τον Τζόουνς να τον “οδηγεί” και να στέλνει τη διαφορά στο +15(42-37) ο ΠΑΟΚ διατήρησε με άνεση τα ηνία και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 54-39.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά ενώ ο Άρης όντας αποφασισμένος να κάνει την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή με ένα απίστευτο σερί 14-0 μάζεψε τη διαφορά και μειώνοντας στον πόντο με το 54-53 στο 36' το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Μετά από έξι λεπτά χωρίς σκορ ο ΠΑΟΚ “ξεκόλλησε” χάρη στο τρίποντο του Χρυσικόπουλο και διατήρησε το προβάδισμα με το 57-53 ενώ ο Αθηναίου μείωσε ξανά σε 57-54 στο 37'. Με τον Χρυσικόπουλο να “ξαναχτυπάει” και να εξελίσσεται στον “ήρωα” της τελευταίας στιγμής ο Δικέφαλος πήρε και άλλη “ανάσα” με το 59-54, ο Αθηναίου συνέχισε να προσπαθεί μόνος του για την ανατροπή καθώς μείωσε πάλι με το 59-55 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα λεπτό με εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες ώσπου ο Τσόχλας με βολές έκανε το 61-55 στα 13'' και “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Τσαϊρέλης με κάρφωμα μείωσε σε 61-57 στα 7'' και ο Τσόχλας με νέα βολή έγραψε τον επίλογο με το 63-57 με το οποίο ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την μεγάλη νίκη στο ντέρμπι “αιωνίων” της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Μαργαρίτης 11, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 8, Ζάρας 3, Κλάσεν 5, Τζόουνς 20, Τρις, Κατσίβελης 2, Κρουμπάλι.

Άρης (Γιαννάκης): Μούρτος, Αθηναίου 20, Πουλιανίτης 2, Μπελ 5, Μπένσον 7, Τσαϊρέλης 10, Βασιλόπουλος, Γουίβερ 7, Φλιώνης 4, Μοράντ 2, Πέτγουει.