Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2017

Φοβερό Λαύριο «διέλυσε» τον Κολοσσό (pic)

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε το Λαύριο καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και κάνοντας “περίπατο” από το πρώτο πεντάλεπτο και μετά “διέλυσε” τον Κολοσσό Ρόδου επικρατώντας με 80-62 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επέτρεψε στον Κολοσσό να μείνει στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα καθώς από κει και μετά πάτησε “γκάζι” και έκανε “περίπατο” διαρκείας. Οι Ροδίτες ήταν σε πολύ άσχημη μέρα και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι το Λαύριο πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Εξαιρετική εμφάνιση για τον Γιάννη Κουζέλογλου ενώ οι Μουρ και Γουίγκινς συμπλήρωσαν την τριάδα των πρωταγωνιστών του Λαυρίου. Από τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Σχίζας, Μπρέι και Γκρίφιν.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με τις ίδιες διαθέσεις και το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο πρώτο τετράλεπτο το Λαύριο προηγήθηκε με 8-6 όμως με ένα σερί 5-0 από τους Ράιτ, Σχίζα και Γκρίφιν ο Κολοσσός πήγε στο 8-11. Από κει και μετά, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν ενώ οι Ροδίτες ήταν λίγο καλύτερο και στο 7' δια χειρός Γκρίφιν ήταν στο +4(9-13) ενώ λίγο αργότερα με ένα 5-0 από τον Μπρέι ξέφυγαν με το 11-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός διατήρησε τα ηνία και τη μικρή διαφορά και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με το 16-21 στο 13' ενώ είχε το προβάδισμα μέχρι το 23-25 στα μισά της περιόδου. Από κει και μετά, οι Ροδίτες έπαθαν μπλακ άουτ και έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο όχι μόνο να πάρει τα ηνία αλλά να μετατρέψει το δεύτερο μισό του δεκαλέπτου σε εύκολη υπόθεση. Με ένα σερί 5-0 από τον πολύ καλό σήμερα Γιάννη Κουζέλογλου προσπέρασε με το 28-25 ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 12-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 40-26 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι οδηγίες του Άρη Λυκογιάννη δεν έπιασαν τόπο καθώς οι Ροδίτες εξακολούθησαν να είναι μακριά από τον καλό τους εαυτό με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στο Λαύριο να μετατρέψει το παιχνίδι σε “περίπατο”. Με διαδοχικά σερί οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” την εικοσάρα με το 49-29 στα μισά της τρίτης περιόδου και παρά τις προσπάθειες τον Τζόουνς και Μπρέι, οι οποίοι μείωσαν στους 15 το Λαύριο με τους Κουζέλογου και Γουίγκινς να κάνουν πολύ καλή δουλειά διατήρησε με άνεση την μεγάλη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 60-42.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα σερί 4-0 από τους Μουρ και Τζόνσον το Λαύριο έφτασε αρχικά στο +22(64-42) ενώ λίγο αργότερα με ένα 5-0 από τους Μουρ και Λέγκικα “άγγιξε” και το +25(69-44) στο 33' και εκεί έλαβαν τέλος οι οποίες ελπίδες του Κολοσσού για την ανατροπή. Οι Ροδίτες έχοντας παραδοθεί για τα καλά είχαν πια τον ρόλο του θεατή και τα τελευταία λεπτά όπως και όλος ο αγώνας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη παρά την μεγάλη διαφορά και το γεγονός ότι το παιχνίδι είχε πια κριθεί παρέμειναν σοβαροί και μαχητικοί ως το τέλος και έτσι η μεγάλη νίκη για το Λαύριο ήρθε με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62
Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 6, Κουζέλογλου 13, Μέγιερ 4, Γκρέι 5, Γουίγκινς 12, Νίξον 5, Τζόνσον 8, Μουρ 19, Λέγκικας 3, Παπαδημητρίου.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής, Σχίζας 13, Τζόουνς 4, Χάρις 5, Γκρίφιν 12, Πρόστραν, Σταμάτης 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Μπρέι 18, Ράιτ 6, Μπιλλής 2.