Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2017

«Περίπατος» και κορυφή για τον εντυπωσιακό Προμηθέα ! (pic)

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Προμηθέα στη φετινή Basket League συνεχίζεται καθώς οι Πατρινοί επικράτησαν δια περιπάτου με 93-82 της Κύμης για την 5η αγωνιστική και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε νέα εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας με άνεση τα ηνία από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά “καθάρισε” εύκολα την Κύμη και πλέον μετρώντας 4 νίκες και 1 μόλις ήττα και μάλιστα από τον Παναθηναϊκό Superfoods βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της εύκολης νίκης του Προμηθέα οι Μιλόσεβιτς, Λίποβι, Χολ και Έβανς ενώ από το “ναυάγιο” της Κύμης διασώθηκαν Σμιθ, ΜακΓκι και Οκερέαφορ.

Αρχικά η Κύμη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-7 όμως ο Προμηθέας δεν άργησε να πάρει μπροστά και απαντώντας με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε και ο αγώνας ήταν από την αρχή ντέρμπι. Από κει και μετά, κάθε φορά που οι ΜακΓκι και Σμιθ έδιναν μια διαφορά τριών πόντων στους φιλοξενούμενους οι γηπεδούχοι με “αρχηγό” τον Λίποβι απαντούσαν άμεσα και έτσι το σκορ ήταν στο 14-13 στο πρώτο πεντάλεπτο. Τρία λεπτά αργότερα με ένα σερί 7-0 από τους Γκίκα και Έβανς ο Προμηθέας ξέφυγε λίγο με το 21-16 και διατηρώντας το προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 24-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη σίγησε και μην μπορώντας να βρει πάλι ρυθμό είδε τον Προμηθέα να μετατρέπει το παιχνίδι σε εύκολη υπόθεση. Οι Πατρινοί μπήκαν με ένα σερί 7-0 και με το 31-20 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα ενώ στη συνέχεια με τους Λίποβι και Χολ να κάνουν “πάρτι” ο Προμηθέας έφτασε και στο +15(42-27), διαφορά με την οποία προηγήθηκε και στο ημίχρονο με το 49-34.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα πράγματα χειροτέρεψαν για την Κύμη καθώς μην μπορώντας να αντιδράσει παραδόθηκε ακόμα περισσότερο στον Προμηθέα τον οποίο είδε μετά από ένα 5-0 από τους Λίποβι και Χολ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +21(59-38) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, χάρη στους Σμιθ και Τζόουνς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 15(65-50) στο 27' όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και οι Πατρινοί συνεχίζοντας τον “περίπατο” έκλεισε το τριαντάλεπτο με το 78-52.

Πια η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς από τη μια ο Προμηθέας δεν είχε σκοπό να χάσει ένα δικό του παιχνίδι και από την άλλη η Κύμη δεν ήταν ικανή για την μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά κοντά στο +20 ενώ “άγγιξε” και το +29 και τελικά η μεγάλη και εύκολη νίκη του Προμηθέα ήρθε με το 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 7, Μιλόσεβιτς 11, Έβανς 14, Σαλούστρος 6, Δημάκος 6, Λίποβι 16, Γερομίχαλος 6, Τουντζιαράκης 7, Χολ 17, Σανδραμάνης, Σκούφης 3.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 5, Σμιθ 24, ΜακΓκι 17, Γλυνιαδάκης, Οκερέαφορ 14, Γερομίχαλος 6, Σακελλαρίου 2, Μπάρλος 6, Μητσιμπόνας.