Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2017

Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον ΠΑΟΚ (pics)

Το κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν και στις τρεις διοργανώσεις συνεχίζεται καθώς ηττήθηκε με 82-85 από την Γκαζιάντεπ στην Πυλαία στη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον είναι χωρίς νίκη και στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο BCL.

Μπορεί αυτή τη φορά να έδειξε καλύτερη εικόνα και να ήταν ανταγωνιστική όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, είχε και σε καλή μέρα τους Τρις, Τζόουνς και Ντίλαρντ όμως τα αμυντικά προβλήματα και τα λάθη τον “έπνιξαν” ενώ δεν μπόρεσε να βρει λύση για να σταματήσει τους εκπληκτικούς Αρμάντ, Ραντ και Γουάιτ και πλέον μετράει 5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι καθώς ούτε οι συνεργασίες ούτε και τα σουτ του έβγαιναν και έτσι μετά το 6-5 του πρώτου τρίλεπτου η Γκαζιάντεπ είχε τα ηνία. Με ένα σερί 7-0 από τους Ραντ και Γουάιτ πήγε στο +6(6-12) και παρόλο που αμέσως μετά οι Ντίλαρντ και Κατσίβελης μείωσαν στον πόντο(11-12) κράτησε το προβάδισμα. Μάλιστα, με ένα σερί 7-0 του ασταμάτητου Ραντ οι Τούρκοι έφτασαν και στο +8(13-21) στο 8' και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-23.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος στη δεύτερη περίοδο και με τον νεαρό Θοδωρή Καρρά να κάνει πολύ καλή δουλειά πέρασε ξανά μπροστά μετά από πολύ ώρα με το 26-25 στο 12' ενώ με την βοήθεια και του Τρις έφτασε και στο +4(33-29) στα μισά της περιόδου. Όμως, οι Θεσσαλονικείς δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα καθώς στη συνέχεια χαλάρωσαν πάλι, τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν και οι Τούρκοι με ένα σερί 8-0 πήραν πάλι τα ηνία με το 33-37 στο 17'. Οι Ραντ και Γουάιτ συνέχισαν να δρουν ανενόχλητοι και η Γκαζιάντεπ διατήρησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 38-42 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς από τη μια οι Τούρκοι χαλάρωσαν λίγο και τα δύο βασικά τους “όπλα” οι Ραντ και Γουάιτ σίγησαν ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ ανέβασε “στροφές” και γύρισε πάλι το παιχνίδι. Η Γκαζιάντεπ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 43-46 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου καθώς από κει και μετά οι Θεσσαλονικείς είχαν το πάνω χέρι. Με ένα σερί 11-0 από τους Ντίλαρντ και Τρις ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +8(54-46) στα μισά της περιόδου ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα με ένα 4-0 από τον Τρις έφτασε και στο +9(58-49). Οι Τούρκοι δεν πτοήθηκαν και με ένα σερί 7-0 από τους Μπάλαζιτς και Ουίλιαμς μείωσαν στον πόντο με το 59-58 στο 29' για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με το 61-58 για τους γηπεδούχους.

Τρις και Τζόουνς έστειλαν ξανά τον ΠΑΟΚ στο +7(65-58) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όμως η αντεπίθεση της Γκαζιάντεπ συνεχίστηκε και με διαδοχικά σερί πήραν μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα με το 69-71 στο 35'. Ενάμιση λεπτό αργότερα, Κλάσεν, Τζόουνς και Κρουμπάλι έφεραν πάλι σε θέση ισχύος τον ΠΑΟΚ με το 75-73 όμως οι Αρμάντ και Μπάλαζιτς με ένα σερί 6-0 έδωσαν μεγάλη “ανάσα” στην Γκαζιάντεπ με το 75-79 στα 1:10 πριν τη λήξη και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ο Τζόουνς με βολές μείωσε στο καλάθι αλλά με ένα σερί 6-0 από τον Ραντ και τον μεγάλο της πρωταγωνιστή στο δεύτερο ημίχρονο τον Αρμάντ οι Τούρκοι πήγαν στο 77-85 στα 16'' και “καθάρισαν” το παιχνίδι. Οι Κρουμπάλι και Τζόουνς προσπάθησαν για την ανατροπή όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και τελικά η νίκη της Γκαζιάντεπ ήρθε με το 82-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 1, Τσόχλας, Κόνιαρης 2, Τρις 22, Κρουμπάλι 6, Καρρά 6, Ντίλαρντ 15, Τζόουνς 18, Κατσίβελης 6, Κλάσεν 6.

Γκαζιάντεπ (Δέδας): Αρμάντ 20, Ραντ 17, Γουάιτ 19, Λάιονς 4, Ογκούτ 5, Μπάλαζιτς 13, Ουίλαμς 3, Τσίνκο, Χατσιγιέβα 4.