Σάββατο, 14 Οκτωβρίου 2017

«Επέστρεψε» με θρίαμβο με ΑΕΚ ο Άρης (pic)

Σε ένα κακό ποιοτικά αλλά πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ο Άρης “φόρεσε” ξανά το καλό του πρόσωπο και ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ επικρατώντας με 64-62 στο “Nick Galis Hall” για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και παρόλο που η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα στο ημίχρονο ήταν στο +10 το φινάλε ανήκε στον Άρη καθώς παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τον κόσμο του και με “όπλο” του τα τρίποντα πήρε την μεγάλη νίκη και μάλιστα την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα καθώς στην πρεμιέρα της προηγούμενης εβδομάδας ηττήθηκε από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Ο Άρης δεν μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι πληρώνοντας την αστοχία του ειδικά από την περιφέρεια σε αντίθεση με την ΑΕΚ η οποία ξεκίνησε πιο δυνατά και ήταν στο +9(6-15) στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια, με τον Μπένσον να τους “οδηγεί” οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα 4-0 και μείωσαν στους 5 με το 10-15 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να το παλεύουν και στη δεύτερη περίοδο και στο 18' πλησίασαν στους 3(24-27) όμως η ΑΕΚ με τους Λαρεντζάκη και Γκριν να έχουν μπει ορεξάτοι διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο και δια χειρός Γκριν πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 24-34. Ο Βον με τρεις βολές μείωσε στους 7 με το 27-34 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το παιχνίδι απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς από τη μια η ΑΕΚ χαλάρωσε ενώ από την άλλη ο Άρης ανέβασε “στροφές” και γύρισε το παιχνίδι. Με “όπλο” τους την καλή άμυνα και την ευστοχία τους στα τρίποντα και περιορίζοντας την Ένωση στον έναν μόλις πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου οι Θεσσαλονικείς κάλυψαν τη διαφορά και πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 37-35 στο 23'. Πέντε λεπτά αργότερα και χάρη στον Γκριν οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία με το 43-46 όμως ο Αθηναίου με τέσσερις πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Άρη με το 48-47 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη “μάχη” και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Με τον Βασιλόπουλο να κάνει πολύ καλή δουλειά πριν “φορτωθεί” με τέσσερα φάουλ και τον Αθηναίου να “πυροβολεί” από την περιφέρεια ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο και ήταν στο 56-53 στο 34' και στο 59-57 δύο λεπτά αργότερα. Μάλιστα, με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Μπελ πήρε μεγάλη “ανάσα” με το 62-57 στο 37'. Στη συνέχεια, ο Γκριν μείωσε σε 62-59 και μετά τις εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες που ακολούθησαν, η καλή άμυνα και το κλέψιμο του Τσαϊρέλη έδωσαν την ευκαιρία στον Μπελ να κάνει το 64-59 στα 42''. Ο Σάκοτα απάντησε με τρίποντο για το 64-62, οι Αθηναίου και Μπάρλοου από την ίδια θέση αστόχησαν και με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο Άρης πήρε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10, Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 2, Γουίβερ 9, Μπένσον 12, Μπελ 7, Πέτγουεϊ 6.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 1, Τζέιμς 8, Γκριν 17, Ξανθόπουλος 5 ασίστ, Σάκοτα 6, Ατιτς, Λαρεντζάκης 11, Μπάρλοου 11, Μαυροειδής 6, Σι 2.