Κυριακή, 14 Μαΐου 2017

Η ΑΕΚ είναι εδώ ! Ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά ! (pics)

Μετά από εννιά χρόνια και 13 σερί ήττες η ΑΕΚ κατάφερε αυτό που έψαχνε καιρό, την μεγάλη νίκη με έναν από τους δύο “αιώνιους” του ελληνικού μπάσκετ και επικρατώντας με 71-70 του Παναθηναϊκού Superfoods στο ΟΑΚΑ δεν πανηγύρισε μόνο την ξεχωριστή νίκη αλλά και την ισοφάριση της σειράς των ημιτελικών σε 1-1. Πλέον, στο παιχνίδι της Πέμπτης(18/5) οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να πάρουν προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Από όταν ο Μάκης Αγγελόπουλος ανέλαβε την ΑΕΚ και η ομάδα επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία η “βασίλισσα” πάλευε και την μεγάλη νίκη με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό και αυτή ήρθε σήμερα(14/5) στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος. Μετά από 13 σερί ήττες στα παιχνίδια με τον Εξάστερο καθώς η τελευταία της νίκη ήταν το 2008 η ΑΕΚ πανηγύρισε το πρώτο μεγάλο της “μπαμ” και παράλληλα ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών παρέμεινε “ζωντανή” για το μεγάλο όνειρο, την πρόκριση στους τελικούς της Basket League. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ένωσης οι Μαυροειδής, Μιλόσεβιτς, Σάκοτα και Ούκιτς ενώ από τον Παναθηναϊκό Superfoods “διασώθηκαν” οι Σίνγκλετον, Γκιστ και Παππάς. Πλέον, ακολουθεί το τρίτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, την προσεχή Πέμπτη(18/5) με γηπεδούχο τον Εξάστερο ενώ η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες.

Μοιρασμένο στα δύο ήταν η πρώτη περίοδος καθώς αρχικά η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα όμως η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό Superfoods. Με τους Ούκιτς, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή προηγήθηκε με 7-4 στο πρώτο τρίλεπτο όμως σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” πήραν μπροστά και απαντώντας με ένα σερί 7-0 από τους Μπουρούση και Φελντέιν προηγήθηκαν πρώτη φορά με το 7-11 στο 5'. Ενάμιση λεπτό αργότερα ο Εξάστερος έφτασε και στο +5(12-17) και παρόλο που οι Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης και Ντίξον μείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό Superfoods να προηγείται με 17-22.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να παραμείνει κοντά αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ο Εξάστερος ανέβασε και άλλο “στροφές” και με τους Γκιστ, Παππά και Ρίβερς πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 27-37 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε και στο +12(29-41) όμως, μια μικρή χαλάρωση των “πράσινων” αμέσως μετά και ένα 4-0 από τους Μαυροειδή και Ούκιτς έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει στους 7 με το 37-44 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια τα πράγματα άλλαξαν καθώς το σερί 4-0 της ΑΕΚ από το κλείσιμο της δεύτερης περιόδου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης και μπαίνοντας με άλλο ένα 7-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 44-44 στο 24'. Αμέσως μετά, ο Σίνγκλετον με ένα 4-0 και το 44-48 έβαλε τέλος στο τετράλεπτο μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού Superfoods, οι Μαυροειδής και Μιλόσεβιτς μείωσαν στο καλάθι με το 48-50 στο 26' όμως ένα λεπτό αργότερα χάρη σε ένα 5-0 από τον Φελντέιν ο Εξάστερος ξέφυγε ξανά με το 48-55. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε ούτε αυτή τη φορά και με δύο τρίποντα από τον Νιούλεϊ μείωσε στον πόντο με το 56-57 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου και το παιχνίδι πήρε “φωτιά”.

Στην τελευταία και κρίσιμη πια περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Σίνγκλετον να προσπαθεί μόνος του να διατηρήσει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού Superfoods και με μια βολή και από τον Παππά να κάνει το 58-62 στο 34' αλλά την ΑΕΚ να απαντάει ξανά και να παίρνει τα ηνία. Σάκοτα και Ντίξον με ένα 5-0 έδωσαν το προβάδισμα στην Ένωση με το 63-62, ο Παππάς απάντησε όμως ακολούθησε ένα σερί 7-0 από τους Μιλόσεβιτς, Σάκοτα και ΜακΓκραθ και με το 70-64 τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η “βασίλισσα” είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Όμως, με ένα 6-0 από τους Καλάθης, Σίνγκλετον και Παππά ο Παναθηναϊκός Superfoods ισοφάρισε σε 70-70 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και το “θρίλερ” συνεχίστηκε. Ο Μαυροειδής με μια βολή έκανε το 71-70 και μετά τις εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες που ακολούθησαν αυτό ήταν το τελικό σκορ με το οποίο η ΑΕΚ πανηγύρισε την πολύ μεγάλη νίκη και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Μαυροειδής 12, Ούκιτς 8, Λαρεντζάκης 5, Ντίξον 4, Μιλόσεβιτς 14, ΜακΓκραθ 2, Ελονού 4, Νιούλεϊ 6, Μαυροκεφαλίδης 4, Σάκοτα 12.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Καλάθης 4, Παππάς 11, Ρίβερς 5, Φελντέιν 8, Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 6, Σίνγκλετον 19, Χαραλαμπόπουλος 2, Τζέιμς 2.