Τετάρτη, 10 Μαΐου 2017

30άρα και 1-0 για τον Ολυμπιακό (pics)

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στα ημιτελικά της Basket League ο Ολυμπιακός καθώς “διέλυσε” με 84-54 τον Άρη στο ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στη σειρά, η οποία θα συνεχιστεί με το παιχνίδι του Σαββάτου(13/5, 17:00) στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός καθώς μπόρεσε να κοντράρει τους “ερυθρόλευκους” μόνο στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακός με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει “πάρτι”. Μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών Ελλάδας ο Κώστας Παπανικολάου ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Γκριν, Γιανγκ, Πρίντεζης και Σπανούλης. Από το “ναυάγιο” της ομάδα της Θεσσαλονίκης “διασώθηκαν” οι Καββαδάς, Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς.

Στο ξεκίνημά του το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθώς αρχικά ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 5-0 όμως ο Άρης χάρη στον Κάμινγκς απάντησε με ένα 7-0 για το 5-7. Μάλιστα, στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Γιάνκοβιτς οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο +4(7-11). Ωστόσο, με τους Μάντζαρη, Γιανγκ, Σπανούλη και Παπανικολάου οι “ερυθρόλευκοι” πήραν πάλι τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Μπιρτς και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 29-19 στο 13', την ίδια στιγμή που ο Ιωάννης Παπαπέτρου δέχθηκε κατά λάθος ένα χτύπημα στο λαιμό και αποχώρησε από το παιχνίδι. Από τα μισά της περιόδου και μετά ο Άρης άρχισε να μένει από δυνάμεις ενώ από την άλλη οι Πειραιώτες με τον Παπανικολάου να είναι σε πολύ καλή μέρα διατήρησαν την διψήφια διαφορά και φτάνοντας στο +13 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 44-31.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο αγώνας μετατράπηκε σε “περίπατο” του Ολυμπιακού καθώς ο Άρης ήταν κακός και δεν μπορούσε με τίποτα να αντιδράσει. Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” με “όπλο” τους την πιεστική άμυνα είχαν με άνεση τα ηνία και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη ήταν στο +19(54-35) στο 26' ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στο +25 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το 64-38.

Πια η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς με τον Άρη να συνεχίζει την κακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα για ανατροπή ούτε λόγος. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμειναν σοβαροί και μαχητικοί ως το τέλος και η διαφορά δεν άργησε να +35(82-57) στο 38'. Τελικά, η άνετη νίκη του Ολυμπιακού και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών ήρθε με το ταμπλό στο ΣΕΦ να γράφει το τελικό 84-54.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 6, Σπανούλης 10, Γκριν 11, Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5, Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5.

Άρης (Πρίφτης): Σκοτ 3, Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8, Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.

* Στο 13ο λεπτό του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου δέχθηκε κατά λάθος ένα χτύπημα στο λαιμό, αποχώρησε από το παιχνίδι και δεν αγωνίστηκε ξανά. Οι πρώτες εκτιμήσεις για τον τραυματισμό του δεν κάνουν λόγο για κάτι σοβαρό.
* Στη διάρκεια του αγώνα υπήρξε ένα μικρό επεισόδιο στον πάγκο του Άρη ανάμεσα στον Δημήτρη Πρίφτη και τον Τζάκσον.