Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον «περίπατο» στην Πάτρα (pics)

Πατώντας “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός “καθάρισε” και τον Προμηθέα επικρατώντας με 72-53 για την 25η αγωνιστική της Basket League και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μια “στροφή” πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο “ζορίστηκε” στο δεύτερο ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι σε πολύ καλή μέρα ανέβασε “στροφές” και τελικά πέρασε εύκολα από την Πάτρα και ενώ απομένει και η τελευταία αγωνιστική της Basket League την Μεγάλη Πέμπτη οι “ερυθρόλευκοι” έχουν στο μυαλό τους και τους προημιτελικούς με την Αναντολού Εφές που ξεκινάνε την επόμενη εβδομάδα.

Αμφίρροπο ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις. Αρχικά ο Προμηθέας με τους Φαγιέ και Ντίκερσον προηγήθηκε με 7-3 στα πρώτα δυόμιση λεπτά ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 5' και το 9-8. Με ένα 4-0 από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με το 9-10, ο Σαρικόπουλος ισοφάρισε όμως με ένα σερί 5-0 οι “ερυθρόλευκοι” ήταν στο 10-15 στο 9' ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τη μεγαλύτερη διαφορά το +6 και το 12-18.

Ντέρμπι ήταν και η δεύτερη περίοδος αφού από τη μια οι “ερυθρόλευκοι” δεν πάτησαν “γκάζι” και από την άλλη ο μαχητικός Προμηθέας ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Μπαίνοντας με ένα σερί 5-0 από τους Παπαντωνίου και Τόντιτς οι Πάτρινοί μείωσαν στον πόντο(17-18) στο 12' ενώ δύο λεπτά αργότερα με ένα σερί 6-0 από τους Τόντιτς και Γερομίχαλο πέρασαν ξανά μπροστά με το 23-19. Στη συνέχεια, Γκριν, Παπαπέτρου και Μπιρτς απάντησαν με ένα σερί 7-0 για το 23-26 στο 26' ενώ αμέσως μετά ο Ουότερς πάτησε κατά λάθος τον αστράγαλο του Μπιρτς και εκείνος αποχώρησε από το παιχνίδι και δεν έπαιξε ξανά, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για διάστρεμμα. Ο Προμηθέας παράμεινε σε απόσταση “αναπνοής” ενώ οι Παπανικολάου, Γιανγκ και Σπανούλης διαμόρφωσαν το 28-32 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με ένα 5-0 από τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει με το 28-37 ενώ ο Προμηθέας έμεινε κοντά μέχρι το 36-43 στα μισά της περιόδου. Από κει και μετά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησαν “γκάζι” και με ένα σερί 13-0 από τους Μάντζαρη, Σπανούλη και Γιανγκ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17(36-53) στο 29' και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε “περίπατο” ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 38-53.

Με τους Πατρινούς να έχουν μείνει από δυνάμεις και τους Πειραιώτες να έχουν πάρει για τα καλά φόρα η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία. Με την διαφορά να φτάνει στο +21(40-61) στο 35' και να παραμένει εκεί κοντά στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός συνέχισε τον “περίπατο” του δεύτερου ημιχρόνου και η άνετη νίκη ήρθε με το 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

Προμηθέας Πάτρας (Αγγέλου): Γκίκας 4, Παπαντωνίου 9, Φαγιέ 9, Γερομίχαλος 4, Μουρ 4, Τζόουνς 13, Σαρικόπουλος 1, Τόντιτς 7, Τζάξεν, Ντίκερσον 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 6, Παπαπέτρου 7, Σπανούλης 10, Γκριν 8, Ουότερς 5, Γιανγκ 7, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 14, Μιλουτίνοφ 5, Μπιρτς 3, Μάντζαρης 3, Αθηναίου.