Πέμπτη, 6 Απριλίου 2017

Φοβερός Παναθηναϊκός πήρε φόρα για το φάιναλ φορ ! (pics)

Με... ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο σημειώθηκε το επιμέρους 19-49 ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός Superfoods επέστρεψε από το -13 πήγε στο +25 και τελικά επικρατώντας με 61-41της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισράηλ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα είναι οριστικά τέταρτος και θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς !

Μπορεί να χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πάρει μπροστά όταν όμως όταν ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε... φόρα στο δεύτερο “διέλυσε” την Μακάμπι που έπαθε “σοκ” από την επική ανατροπή των “πράσινων”. Η καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος του αγώνα και οι Τζέιμς, Καλάθης και Σίνγκλετον ήταν οι πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκη του Εξάστερου, ο οποίος πια είναι οριστικά τέταρτος και θα δώσει "μάχη" για το "εισιτήριο" που οδηγεί στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης με την Φενέρμπαχτσε.

Αρχικά ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε καλύτερα και στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε με 1-4 όμως η Μακάμπι όχι μόνο δεν άργησε να βρει ρυθμό αλλά με ένα 5-0 πέρασε μπροστά με το 6-4 και έκτοτε είχε τα ηνία. Εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα στην άμυνα του Εξάστερου αλλά και την ευστοχία τους στα τρίποντα οι Ισραηλινοί ήταν στο +6(16-10) στο πρώτο πεντάλεπτο και παρόλο που δύο λεπτά αργότερα οι Σίνγκλετον και Φελντέιν μείωσαν στους 3(21-18) πήγαν ξανά στο +6 με το 26-20 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο χάρη στον Μπουρούση ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στο καλάθι με το 31-29 στα μισά της περιόδου όμως συνέχισε να είναι εγκλωβισμένος στο ρυθμό της Μακάμπι και άστοχος και στη συνέχεια τα πράγματα χειροτέρεψαν. Οι Ισραηλινοί εξακολούθησαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια και με ένα σερί 5-0 από τους Μέκελ, Ραντ και Άϊβερσον έφτασαν στο +8(39-31) στο 19' ενώ με τρίποντο του Λεβί πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 42-32 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς μετά το 45-32 της Μακάμπι ο Παναθηναϊκός Superfoods εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος και στην άμυνα και στην επίθεση και με τους Καλάθη, Σίνγκλετον, Τζέιμς και Παππά και ένα σερί 13-0 γύρισε το παιχνίδι και πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 48-51 στο 26'. Μάλιστα, στη συνέχεια την ίδια στιγμή που η Μακάμπι είχε “κοιμηθεί” ο Εξάστερος με ένα 9-0 από 7 πόντους του Τζέιμς και καλάθι του Γκάμπριελ ξέφυγε με το 51-60 στο 29' ενώ με νέο τρίποντο από τον εξαιρετικό Μάικ Τζέιμς και το 54-63 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν το εντυπωσιακό 12-31.

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ είχε και συνέχεια καθώς μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο πάτησαν και άλλο “γκάζι” και με ένα σερί 11-0 από τους Σίνγκλετον, Τζέιμς, Γκιστ και Ρίβερς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20(54-74) στο 34' και εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Η δύσμοιρη Μακάμπι που είχε πάθει “σοκ” με την μεγάλη αντεπίθεση του Εξάστερου είχε πια παραιτηθεί και πια τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν εύκολη υπόθεση για τους “πράσινους”. Το “πάρτι” του Εξάστερου συνεχίστηκε με τους Καλάθη και Παππά να φτάνουν τη διαφορά στο +25(56-81) στο 38' και τελικά με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 19-49 η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods ήρθε με το εντυπωσιακό 41-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 41-61

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπαγκάτσκις): Πνίνι 10, Σμιθ, Μέκελ 5, Λάντσμπεργκ, Ραντ 17, Λεβί 5, Άϊβερσον 7, Σίμπσον 5, Σέγκεβ, Αλεξάντερ 14.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Καλάθης 12, Γκιστ 5, Παππάς 6, Ρίβερς 6, Τζέιμς 17, Φελντέιν 5, Σίνγκλετον 13, Μπουρούσης 6, Γκάμπριελ 7, Χαραλαμπόπουλος, Νίκολς 4.