Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός και η πρόκριση θα κριθεί στην Πόλη ! (pics)

Ο Ολυμπιακός δεν αξιοποίησε και τον δεύτερο προημιτελικό με την Εφές στο ΣΕΦ και παρά την εξαιρετική εμφάνιση των Πρίντεζη και Σπανούλη ηττήθηκε με 71-73 και με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1 πλέον θέλει δύο νίκες στην Κωνσταντινούπολη για την πρόκριση ή στην χειρότερη περίπτωση ισοφάριση και επιστροφή στο ΣΕΦ για πέμπτο παιχνίδι.

Η Εφές ήταν πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τον προχθεσινό πρώτο προημιτελικό στο ΣΕΦ, έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τα αμυντικά προβλήματα των Πειραιωτών πέτυχε την έκπληξη και την ισοφάριση της σειράς. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Σπανούλη και Πρίντεζη που είχαν από 20 πόντους όμως τα λάθη στην τελευταία περίοδο και τα αμυντικά προβλήματα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έφεραν την ήττα. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Κωνσταντινούπολη, όπου ο Ολυμπιακός θέλει δύο νίκες για την πρόκριση αλλιώς ισοφάριση της σειράς και επιστροφή στο ΣΕΦ για το πέμπτο κρίσιμο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά στο παιχνίδι ενώ η Εφές ξεκίνησε με ένα 6-0 στο πρώτο δίλεπτο όμως με δύο τρίποντα από τους Σπανούλη και Παπαπέτρου οι “ερυθρόλευκοι” αρχικά ισοφάρισαν σε 8-8 στο 4' ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο από τον Πρίντεζη πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 11-10. Από κει και μετά, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός παρά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμεινε κοντά χάρη στο καλό ξεκίνημα του Πρίντεζη ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-23 για την Εφές.

Αμφίρροπη ήταν και η δεύτερη περίοδος καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Κάθε φορά που η Εφές χάρη στον... ορεξάτο Ντάνστον έπαιρνε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός ισοφάριζε και μάλιστα με ένα σερί 5-0 από τον Γκριν ήταν στο 30-27 στο 14'. Δύο λεπτά αργότερα οι Τούρκοι απάντησαν με ένα 5-0 από τους Πολ και Τόμας για το 30-32 ενώ η διαφορά ήταν στον πόντο μέχρι το 36-35 στο 18'. Στη συνέχεια, η Εφές σίγησε, οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 5-0 από τους Γκριν, Πρίντεζη και Παπανικολάου πήγαν στο 41-35 ενώ με τον Σπανούλη να είναι σε πολύ καλή μέρα έφτασαν και στο +7 με το 44-37 του ημιχρόνου.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η βελτιωμένη στο δεύτερο παιχνίδι Εφές μπήκε με ένα σερί 4-0 από τους Μπαλμπάι και Ντάνστον και μείωσε στους 3(44-41) στο 24' ενώ αμέσως μετά ο Σπανούλης με βολές και το 46-41 “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε μείνει χωρίς σκορ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε καθώς οι Ντάνστον και Χάνεϊκατ μείωσαν ξανά στους 3 με το 51-48 στο 28' ενώ λίγο αργότερα ο Πολ έκανε το 52-49. Ο Γιανγκ έδωσε “ανάσα” στους “ερυθρόλευκους” με το 54-49 αλλά η διαφορά έπεσε πάλι στους 3 με τον Κιρκ να σημειώνει το 54-51 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα 5-0 από τον Χάνεϊκατ η Εφές πέρασε πρώτη μπροστά με το 54-56 και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος. Μπιρτς και Γκριν απάντησαν με ένα 6-0 για το 60-56 ενώ στο 35' ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε μεγάλη “ανάσα” στον Ολυμπιακό με το 65-58. Ωστόσο, η Εφές δεν πτοήθηκε και με νέο σερί αυτή τη φορά 8-0 από τους Ερτέλ, Γκρέιντζερ και Μπράουν προσπέρασε και πάλι με το 65-66 στο 37' και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Στη συνέχεια, το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και ενδεικτικά δύο λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο ισόπαλο 69-69 αλλά και 71-71 στο τελευταίο 1:20. Ακολούθησαν χαμένες βολές του Πρίντεζη και λέι απ του Γιανγκ, ο Κιρκ έκανε το 71-73 στα 48'', οι Παπανικολάου και Γκριν αστόχησαν σε τρίποντο και τελικά με αυτό να είναι το τελικό σκορ η Εφές έκανε την έκπληξη και ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 20, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 20, Αγραβάνης 2, Γκριν 10, Ουότερς, Παπανικολάου 7, Γιανγκ 4, Μιλουτίνοφ 2, Μπιρτς 3, Μάντζαρης.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Χάνεϊκατ 15, Ερτέλ 5, Τόμας 2, Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3, Ντάνστον 16, Κιρκ 6, Πολ 7, Γκρέιντζερ 9.