Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017

Με το «δεξί» στα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ (pics)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τα πλέι οφ της φετινής Basket League ο ΠΑΟΚ καθώς με τετράδα(Χρυσικόπουλος, Άσκα, ΜακΦάντεν, Σόμπεϊ) “φωτιά” επικράτησε εύκολα με 82-65 του Λαυρίου στην Πυλαία και πλέον θέλει νίκη το Σάββατο για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Μπορεί το Λαύριο να ήταν αυτό που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο όμως η συνέχεια και το φινάλε ανήκαν στον ΠΑΟΚ, ο οποίος με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο, ΜακΦάντεν, Άσκα και Σόμπεϊ “καθάρισε” εύκολα το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ. Πλέον, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θέλει νίκη το Σάββατο(22/4, 17:00) στο Λαύριο και κάνοντας το 2-0 να προκριθεί στη δεύτερη φάση των πλέι οφ.

Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και μετά το 4-4 του πρώτου τρίλεπτου είχε τα ηνία και μάλιστα με ένα σερί 9-0 από τους Μπολντς και Γκρέϊ έφτασε νωρίς νωρίς στο +9 με το 4-13 στο 6ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άρχισαν να “ξυπνάνε” και με 7 πόντους από τον ΜακΦάντεν και τρίποντο του Χρυσικόπουλου μείωσε στους 3(14-17), διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο(16-19).

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 από τους ΜακΦάντεν, Χρυσικόπουλο και Γκρέι οι Θεσσαλονικείς πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 23-19. Μάλιστα, παρόλο που λίγο αργότερα το Λαύριο μείωσε στους 3(23-20) οι Χρυσικόπουλος και Άσκα έφεραν ξανά στον Δικέφαλο το +6(27-21). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε απόσταση “αναπνοής” καθώς με ένα 5-0 από τους Χάμιλτον και Γκρέϊ πλησίασε στον πόντο(27-26) στα μισά της περιόδου. Από κει και μετά, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο ΠΑΟΚ πάτησε “γκάζι” και χάρη στους Άσκα και Χρυσικόπουλο και ένα σερί 13-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 40-26 στο 18'. Στο δίλεπτο που απέμενε το Λαύριο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από το να ρίξει τη διαφορά στους 10 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-31.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το Λαύριο εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένο και με ένα σερί 4-0 από τους Χάμιλτον και Μπολντς μείωσε στους 6(41-35) όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο καθώς χάρη στους Μαργαρίτη, ΜακΦάντεν, Πέινερς και Σόμπεϊ και ένα σερί 8-0 ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι ρυθμό και εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 με το 55-40 στο 27'. Ένα λεπτό αργότερα, χάρη στα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Περράκη το Λαύριο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 57-48, οι Σόμπεϊ και Μαργαρίτης απάντησαν για 61-48 και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 61-49.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Γκρέι και το Λαύριο να ρίχνει ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 61-52 όμως ο Σόμπεϊ που πια είχε και εκείνος βρει ρυθμό απάντησε με ένα 6-0 και ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά στο +15(67-52). Πλέον, τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Δικέφαλος εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία μέχρι το τέλος και η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στα φετινά πλέι οφ ήρθε με το 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-31, 61-49, 82-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13, Μαργαρίτης 9, Σόμπεϊ 15, Κόνιαρης 3, Πέινερς 4, Κλάντον7 , ΜακΦάντεν 18, Γλυνιαδάκης, Μιλιένοβιτς, Άσκα 13, Καραμανώλης.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Έβανς 4, Γκρέϊ 15, Στεφανίδης, Αθανασούλας 5, Περράκης 8, Κακλαμανάκης, Νίξον 8, Μπολντς 13, Σάμλερ 3, Αναγνωστάκης, Γιαννακόπουλος 3.