Τρίτη, 18 Απριλίου 2017

«Αυτοκτόνησε» και έχασε το πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός (pics)

Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods από το +16 στο 22' παραδόθηκε άνευ όρων στη Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά “αυτοκτόνησε” καθώς ηττήθηκε με 58-71 και έχασε το πολυπόθητο πλεονέκτημα της έδρας για το οποίο πάλεψε τόσο πολύ για να το κερδίσει.

Από το 7' μέχρι το 22' ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν εξαιρετικός όμως από κει και μετά ήταν... άλλος. Σημειώνοντας μόνο 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ με την πολύ καλή της άμυνα να γυρίσει το παιχνίδι, να το πάρει εύκολα και να “σπάσει” το πλεονέκτημα της έδρας των “πράσινων”. Πλέον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ θέλει οπωσδήποτε νίκη την Πέμπτη(20/4) στο ΟΑΚΑ για να ισοφαρίσει τη σειρά των προημιτελικών και στα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν στην Τουρκία να κάνει το “break” και να πάρει την πρόκριση για το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε νευρικά στο παιχνίδι ενώ η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά και με τρία τρίποντα δύο από τον Κάλινιτς και ένα από τον Μπογκντάνοβιτς προηγήθηκε με 3-9 στο πρώτο τρίλεπτο και με άλλο ένα από τον δεύτερο με 4-12 στο 5'. Ο Εξάστερος εξακολούθησε να είναι αγχωμένος με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάνε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 6-16 στο 7' όμως στη συνέχεια συνήλθε και με τον Νικ Καλάθη να τον “οδηγεί” αλλά και ένα σερί 9-0 μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο με το 15-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Έχοντας πια πάρει μπροστά σε άμυνα και επίθεση και διευρύνοντας το σερί του στο 12-0 με τρίποντο του Τζέιμς ο Παναθηναϊκό Superfoods προηγήθηκε πρώτη φορά με το 18-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αμέσως μετά, η Φενέρ ισοφάρισε όμως οι Ρίβερς και Παππάς έδωσαν εις διπλούν το προβάδισμα στον Εξάστερο και το σκορ ήταν στο 23-21 στο 13'. Οι Τούρκοι είχαν πια αποσυντονιστεί την ίδια ώρα που οι “πράσινοι” με τους Μπουρούση και Παππά να κάνουν πολύ καλή δουλειά και ένα σερί 12-0 από τους Παππά, Ρίβερς, Γκάμπριελ και Τζέιμς πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 35-23 στο 17' και “ξεσήκωσαν” το ήδη “καυτό” ΟΑΚΑ. Στη συνέχεια, ο Ντατόμε “ξεκόλλησε” την Φενέρ η οποία είχε μείνει πέντε λεπτά χωρίς σκορ όμως οι Ρίβερς και Τζέιμς έφεραν ξανά το +13(39-26) στο 19'. Μάλιστα, με τρίποντο του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός Superfoods “άγγιξε” και το +14 με το 42-28 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον Σίνγκλετον αρχικά και τον Φελντέιν στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε δύο φορές στο +16 με το 44-28 και το 47-31 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην καθώς ο Εξάστερος εμφανίστηκε εντελώς άλλος και η χαλάρωση των “πράσινων” έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ με ένα σερί 7-0 από τους Ούντο, Βέσελι και Ντίξον να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 47-38 στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, τα λάθη των “πράσινων” στην άμυνα έκαναν έξαλλο τον Πασκουάλ, ο οποίος είδε τους Τούρκους με τον Μπογκντάνοβιτς να “οργιάζει” και ένα σερί 10-0 να πλησιάζουν στον πόντο με το 49-48 στο 29' και το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι. Ο Παππάς με βολή έκανε το 50-48 και τελικά με αυτό το σκορ έκλεισε το κακό για τον Παναθηναϊκό Superfoods τρίτο δεκάλεπτο.

Οι κακές επιλογές των “πράσινων” συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ενώ οι Τούρκοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με ένα 5-0 από τον Κάλινιτς πέρασε ξανά μπροστά μετά από το ξεκίνημα του αγώνα με το 50-53. Όσο ο Παναθηναϊκός
Superfoods έψαχνε να βρει την “σπίθα” που θα τον “ξεκολλούσε” και δεν την έβρισκε η Φενέρ είχε πια τον πρώτο λόγο και με τον Μπογκντάντοβιτς να είναι ασταμάτητος ήταν στο 52-55 στο 32'. Στη συνέχεια, με ένα 7-0 από τους Ντίξον, Μπογκντάνοβιτς και Ούντο οι Τούρκοι με το 53-62 στο 36' “αγκάλιασαν” τη νίκη και “πάγωσαν” το ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν “ξύπνησαν” ούτε στο τελευταίο τετράλεπτο και με ένα 9-0 από τους Κάλινιτς και Ντίξον η Φενέρ έφτασε στο +16(55-71) στο 38'. Τελικά η μεγάλη ανατροπή της Φενέρ και η νίκη της ήρθε με το 58-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Καλάθης 9, Παππάς 5, Ρίβερς 16, Γκιστ 1, Φελντέιν 3, Γκάμπριελ 4, Σίνγκλετον 2, Μπουρούσης 3, Τζέιμς 14, Νίκολς.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Σλούκας, Βέσελι 8, Νάναλι, Άντιτς, Ντατόμε 3, Κάλινιτς 16, Μπογκντάνοβιτς 23, Ούντο, Μαχμούτογλου, Ντίξον 13.