Κυριακή, 2 Απριλίου 2017

«Διέλυσε» τον ΠΑΟΚ και τώρα η ΤΣΣΚΑ (pics)

Ο Ολυμπιακός “καθάρισε” δια περιπάτου τον κακό ΠΑΟΚ επικρατώντας με 84-59 στο ΣΕΦ για την 24η αγωνιστική της Basket League και πλέον οι “ερυθρόλευκοι” θα επικεντρωθούν στο μεγάλο και δύσκολο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σε κακή μέρα αμυντικά αλλά κυρίως επιθετικά και επέτρεψε στον Ολυμπιακό, ο οποίος έτσι και αλλιώς ήταν το μεγάλο φαβορί του αγώνα να κάνει “περίπατο” από το πρώτο επτάλεπτο και μετά. Οι “ερυθρόλευκοι” που έπαιξαν χωρίς τους Λοτζέσκι και Γκριν είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Πρίντεζη, Σπανούλη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ ενώ από τον Δικέφαλο “διασώθηκαν” οι Πέινερς και Άσκα.

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το 7-2 όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 7-7 στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ένα μικρό προβάδισμα ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν κοντά μέχρι το 16-12 στο 7'. Από κει και μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν “στροφές” και με ένα σερί 7-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 23-12 στο 9' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον ΠΑΟΚ καθώς οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να μετατρέπουν το παιχνίδι σε “περίπατο” και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μπαίνοντας με ένα σερί 7-0 από τους Μιλουτίνοφ, Μάντζαρη και Αγραβάνη ο Ολυμπιακός πήγε στο +17(33-16) ενώ με τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου και Αθηναίου ήρθε και η εικοσάρα με το 42-21 στο 14'. Στη συνέχεια, οι Πέινερς, Άσκα και Σόμπεϊ με ένα 6-0 μείωσαν στους 15(42-27) ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κόνιαρης έκανε το 43-29. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και οι “ερυθρόλευκοι” διατηρώντας με άνεση τα ηνία και πήγαν ξανά στο +20 με το 51-31 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια ο Ολυμπιακός συνέχισε ανενόχλητος τον “περίπατο” και από την άλλη ο ΠΑΟΚ ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και να είναι ανταγωνιστικός. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν στο +24(61-37) και με τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Αγραβάνη διατηρήθηκε πάνω από το +20 αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Άσκα και Σόμπεϊ να μειώνουν στους 18 με το 67-49.

Πια η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε και με τη διαφορά να φτάνει και στο +25(76-51) στο 35' η εύκολη νίκη του Ολυμπιακού ήρθε με το 84-59.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 51-31, 67-49, 84-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 12, Σπανούλης 12, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 6, Παπανικολάου 14, Γιάνγκ 4, Μιλουτίνοφ 12, Ουότερς 5, Αθηναίου 3, Τολιόπουλος 3, Μάντζαρης 2, Μπιρτς 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 7, Κόνιαρης 6, Πέινερς 11, Σόμπεϊ 6, Γλυνιαδάκης 2, ΜακΦάντεν 4, Άσκα 14, Παπαδόπουλος, Κλάντον 2, Καραμανώλης 2.