Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017

Ανατροπή και νίκη με ΑΕΚ και τέταρτη θέση για τον Άρη (pic)

Τι και αν βρέθηκε στο -13 ο Άρης με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 81-77 της ΑΕΚ στο “Nick Galis Hall” για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και “καπάρωσε” την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν στο +13 όμως στη συνέχεια “αυτοκτόνησε” καθώς επέτρεψε στον Άρη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουίλ Κάμινγκς να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη που τον φέρνει στην 4η θέση στη λήξη της κανονικής περιόδου της Basket League.

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις στα πρώτα δυόμιση λεπτά όταν ο Άρης προηγήθηκε με 5-4. Όμως, από κει και μετά οι Θεσσαλονικείς σίγησαν ενώ η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 από τους Ούκιτς και Λαρεντζάκη ξέφυγε με το 5-11 στο 5'. Μάλιστα, όντας καλύτερη από κει και μετά είχε τον έλεγχο του αγώνα και ακόμα και όταν ο Άρης ισοφάρισε σε 15-15 διατήρησε τα ηνία απαντώντας με ένα 9-0 από τους ΜακΓκραθ, Ελονού, Ντίξον και Νιούλεϊ και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση ήταν στο +9 με το 15-24.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 15-26 δια χειρός Ντίξον όμως με ένα σερί 9-0 από τους Τσαϊρέλη και Μούρτο ο Άρης μείωσε σε 24-26 στο 13' και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Παρά την ανάκαμψη του Άρη η ΑΕΚ εξακολούθησε να έχει τα ηνία και με τους ΜακΓκραθ και Σάκοτα ξέφυγε πάλι με 9 πόντους(27-36) στο 16' και παρόλο που στη συνέχεια οι Μούρτος και Κάμινγκς μείωσαν στους 5(31-36) η Ένωση με τους Ελονού και Ούκιτς πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 31-41 στο 18'. Μάλιστα, διατηρώντας το +10 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 37-47.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η ΑΕΚ με τρίποντο του Νιούλεϊ έφτασε και στο +13(37-50) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όμως ο Άρης μπήκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Με τον Κάμινγκς να τους οδηγεί και ένα σερί 9-0 οι Θεσσαλονικείς μάζεψαν τη διαφορά και μειώνοντας στον πόντο(52-53) στο 27' έβαλαν “φωτιά” στον αγώνα. Σάκοτα και Ντίξον διατήρησαν το προβάδισμα της Ένωσης με το 52-57 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 54-57 δια χειρός Σίμτσακ.

Η χαλάρωση της ΑΕΚ και η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε “θρίλερ” και τους γηπεδούχους να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή. Μπαίνοντας με ένα 7-0 από τους Κάμινγκς και Ζάρα οι Θεσσαλονικείς πέρασαν πρώτη φορά μπροστά μετά το ξεκίνημα του αγώνα με το 61-57, Σάκοτα και ΜακΓκραθ απάντησαν για το 61-62 όμως από κει και μετά ο Άρης ήταν αυτός που είχε τα ηνία. Με τους Κάμινγκς και Ξανθόπουλο ήταν στο 66-62 στο 35' ενώ με ένα 6-0 από τον ασταμάτητο Αμερικανό και τον Γιάνκοβιτς πήρε “ανάσα” με το 72-64 τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη. Ένα λεπτό αργότερα, Μαυροειδής και ΜακΓκραθ μείωσαν στους 3(74-71) όμως οι γηπεδούχοι δεν... ανησύχησαν περισσότερο και με το 78-71 “καθάρισαν” το παιχνίδι. Σάκοτα και ΜακΓκραθ με δύο τρίποντα μείωσαν στον πόντο(78-77) στα 23'' όμως οι Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς έδωσαν τη νίκη στον Άρη γράφοντας τον επίλογο με το 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-47, 54-57, 81-77

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 12, Μούρτος 9, Σίμτσακ 4, Ζάρας 12, Κάμινγκς 24, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 2, Φλιώνης, Ντραγκίσεβιτς, Τσαϊρέλης 8, Τζάκσον.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Σάκοτα 15, Βασιλειάδης, Ούκιτς 10, Μαυροειδής 6, Λαρεντζάκης 8, Ντίξον 6, ΜακΓκραθ 17, Ελονού 5, Νιούλεϊ 8, Μαυροκεφαλίδης 2.