Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017

Υποβιβασμός για Δόξα, πλέι οφ για το Ρέθυμνο (pic)

Με “περίπατο” ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Basket League το Ρέθυμνο καθώς επικράτησε με 80-67 της Δόξας και πάει με... φόρα στα πλέι οφ. Υποβιβασμός στην Α2 για την ομάδα της Λευκάδας.

Η πρώτη παρουσία της Δόξας στην μεγάλη κατηγορία μπάσκετ των Ανδρών δεν είχε... happy end καθώς η ομάδα δεν γλίτωσε τον υποβιβασμό με τον οποίο ήταν “αγκαλιά” αρκετές αγωνιστικές πριν το φινάλε. Από την άλλη, οι Κρητικοί για άλλη μια σεζόν θα δώσουν το παρών στα πλέι οφ της Basket League.

Αρχικά η Δόξα αν και πια δεν είχε να κερδίσει κάτι από αυτό το παιχνίδι και ο υποβιβασμός ήταν δεδομένος μπήκε καλά και στα πρώτα λεπτά το προβάδισμα. Όμως δεν άντεξε για πολύ καθώς ήδη στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο είχε πάρει μπροστά και είχε το προβάδισμα με το 15-22.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά το παιχνίδι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να παραμείνουν σε επαφή με το σκορ και οι Κρητικοί ξεκίνησαν τον “περίπατο” με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 28-45.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η Δόξα απλά περίμενε το φινάλε και από την άλλη το Ρέθυμνο κάνοντας επίδειξη δύναμης διατήρησε με άνεση τα ηνία. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 44-58 ενώ η νίκη του Ρεθύμνου ήρθε με το 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-45, 44-58, 67-80

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 5, Χάρις 8, Μάρας 16, Πεταλωτής 3, Άμποτ 11, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 5, Ταπούτος, Ντάουελ 2.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 15, Φιτζπάτρικ 8, Τάλτον 19, Λέμον 5, Ραζής 1, Χριστοδούλου 6, Σάφτενααρ 5, Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 17.