Σάββατο, 8 Απριλίου 2017

Πανηγυρίζει την παραμονή η Κύμη, αγωνία μέχρι τέλους για τον Απόλλωνα (pic)

Η Κύμη ήταν η μεγάλη νικήτρια στην “μάχη” της παραμονής με τον Απόλλωνα Πάτρας καθώς επικράτησε με 76-70 στην προτελευταία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League και εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Παρόλο που ο Απόλλωνας είναι αυτός που “καιγόταν” περισσότερο για τη νίκη καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Κύμη ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, είχε τα ηνία και το προβάδισμα σε όλη του τη διάρκεια και πήρε την μεγάλη νίκη με την οποία πανηγύρισε την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Οι Πατρινοί προσπάθησαν αλλά για άλλη μια φορά έφυγαν ηττημένοι και πλέον η αγωνία τους είναι ακόμα μεγαλύτερη καθώς θα πρέπει να περιμένουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Μεγάλη Πέμπτη για να δουν αν θα γίνει το “θαύμα” και θα γλιτώσουν τον υποβιβασμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα σερί 6-0 από τους Κοστόβ και Όρτον στο πρώτο δίλεπτο ενώ στη συνέχεια με τους Όρτον, Καντί και Τσούπκοβιτς η Κύμη πήγε νωρίς νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα με το 23-11 στο 6'. Ένα λεπτό αργότερα χάρη στον Χίκεϊ και το δικό του 8-0 ο Απόλλωνας “ξύπνησε” και μείωσε στους 4(23-19) όμως οι Καντί και Όρτον διατήρησαν το προβάδισμα της Κύμης με το 28-19 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Μπαρτ να μειώνει σε 28-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +9(30-21) όμως αμέσως μετά σίγησαν και με ένα 4-0 από τους Χίκεϊ και Μπαρτ και λίγο αργότερα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπαρτ και καλάθι του Διαμαντάκου ο Απόλλωνας που εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 32-33 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, Τουτζιαράκης και Όρτον έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Κύμη όμως ο Καλινόσκι με τρίποντο έκανε το 37-38 για να ολοκληρωθεί τελικά το ημίχρονο με το 39-38.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Κύμη με επτά πόντους του Τσύπκοβιτς πήγε πάλι στο +8(48-40) ενώ λίγο αργότερα με ένα 4-0 του Όρτον προηγήθηκε ξανά με διψήφιο προβάδισμα με το 52-41 στο 24'. Ο Απόλλωνας δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 6-0 από τους Μπαρτ, Καλινόσκι και Χίκεϊ έριξε τη διαφορά στους 5(52-47) στο 27' όμως Κοστόβ και Πάλμπλαντ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ένα σερί 6-0 και η Κύμη πήγε πάλι στο +11(58-47) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 58-49.

Οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν ούτε αυτή τη φορά και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή. Με τους Καλινόσκι, Χίκεϊ και Διαμαντάκο μείωσαν αρχικά στους 4(62-58) στο 34' ενώ στη συνέχεια με τους Διαμαντάκο, Μπαρτ και Χίκεϊ πλησίασαν στους 3(68-65) στο 39' και έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι. Στο λεπτό που απέμενε οι Κουζέλογλου και Μπαρτ προσπάθησαν αλλά οι Κοστόβ και Σταμάτης διατήρησαν το προβάδισμα των γηπεδούχων και τελικά με το 76-70 η Κύμη πανηγύρισε την μεγάλη νίκη και την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 39-38, 58-49, 76-70
Κύμη (Μπρατσιάκος): Σχίζας, Τσούπκοβιτς 9, Καντί 17, Σιγκούνας 4, Όρτον 18, Κοστόβ 13, Πάλμπλαντ 2, Τουτζιαράκης 6, Σταμάτης 7, Κουκουλάς .

Απόλλων Πάτρας (Σκουρτόπουλος): Βεργίνης, Κουζέλογλου 4, Διαμαντάκος 8, Ρέινς 6, Καλινόσκι 8, Στόκτον, Μπαρτ 17, Σλαφτσάκης 2, Χίκεϊ 23, Μπάβτσιτς 2.