Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017

Πανηγυρίζει την παραμονή ο Κόροιβος ! (pic)

Η φετινή αξιόλογη πορεία του Κόροιβου ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο καθώς η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επικράτησε με 66-62 του Προμηθέα Πατρών στην Αμαλιάδα στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και πανηγυρίζει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία !

Όντας καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Κόροιβος χάρη στα δύο καλάθι τους Σταρκς στα τελευταία δευτερόλεπτα του ντέρμπι με τον Προμηθέα πήρε τη νίκη “χρυσάφι” και πανηγυρίζει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν ενώ οι Πατρινοί ισοβαθμούν με τα Τρίκαλα στην 10η θέση και μένουν εκτός πλέι οφ. Παράλληλα, με τη νίκη του αυτή ο Κόροιβος έστειλε στην Α2 τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του όπως αναμενόταν ήταν το ένα από τα καθοριστικά παιχνίδια της αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να είναι κοντά από την αρχή και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Κάθε φορά που Ο Προμηθέας πήγαινε στο +2, ο Κόροιβος απαντούσε αμέσως για την ισοφάριση και ενδεικτικά στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν στο 11-11. Ένα λεπτό αργότερα με ένα 4-0 από τους Σαρικόπουλο και Φαγιέ οι Πατρινοί ξέφυγαν λίγο με το 11-15 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 7-0 και πήραν πρώτη φορά το προβάδισμα με το 18-15 στο 8'. Στο δίλεπτο που απέμενε ο Κόροιβος έμεινε χωρίς σκορ και ο Προμηθέας με τον Μουρ μείωσε στον πόντο με το 18-17 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δια χειρός Τζόουνς ο Προμηθέας πέρασε και πάλι μπροστά με το 18-19 όμως με ένα σερί 5-0 από τους Μιχάλογλου και ΜακΚλέλαν ο Κόροιβος πήρε πάλι τα ηνία με το 23-19 στο 14'. Δύο λεπτά αργότερα με τους Τζάξεν και Φαγιέ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 26-26 όμως Σπυριδωνίδης και Πόλαρντ απάντησαν με ένα 7-0 για το 33-26 και ο Κόροιβος εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 35-28.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Προμηθέας εμφανίστηκε βελτιωμένος και μπαίνοντας με ένα σερί 7-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 35-35 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Σπυριδωνίδης και Γκότσερ με δύο τρίποντα και Σταρκς με καλάθι διατήρησαν το προβάδισμα του Κόροιβου και το σκορ ήταν στο 42-37 στο 26' ενώ τρία λεπτά αργότερα με τους Μιχάλογλου και Γκότσερ πήγε και στο +7(46-39). Ο εξαιρετικός σήμερα Αλέξης Σπυριδωνίδης έστειλα και στο +9(49-40) τον Κόροιβο όμως οι Παπαντωνίου και Μουρ μείωσαν στους 4 με το 49-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Προμηθέα να κάνει την ύστατη προσπάθεια για να ηγηθεί. Οι Πατρινοί με τους Σαρικόπουλο και Τζόουνς μείωσαν στους 3(53-50) στο 33' όμως οι Πόλαρντ και ΜακΚλέλαν απάντησαν για το 58-50. Ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 7-0 από τους Τζόουνς και Γκίκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 62-62 στα 35'' πριν το τέλος και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Ο Σταρκς αρχικά έκανε το 64-62, ο Προμηθέας αστόχησε και τελικά ο Αμερικανός με το νέο καλάθι και το 66-62 και ο Κόροιβος πανηγυρίζει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 49-45, 66-62

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8, Σταρκς 14, Σπυριδωνίδης 13, Πόλαρντ 8, ΜακΚλέλαν 11, Σαχπατζίδης 6, Μιχάλογλου 5, Σάνε 1, Μπεκρής.
Προμηθέας Πάτρας (Αγγέλου): Γκίκας 10, Πέττας, Φαγιέ 9, Ντίκερσον, Μουρ 12, Παπαντωνίου 3, Γερομίχαλος, Τζάξεν 5, Τζόουνς 16, Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.