Σάββατο, 8 Απριλίου 2017

Ιστορική νίκη και ρεκόρ για τα Τρίκαλα (pic)

Με τον καλύτερο τρόπο θα ολοκληρώσουν την φετινή σεζόν τα Τρίκαλα καθώς μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Basket League επικράτησαν με 74-68 της Δόξας Λευκάδας και φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα πέτυχαν ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στην Α1.

Και στα 40 λεπτά του αγώνα για την 25η αγωνιστική της Basket League τα Τρίκαλα είχαν τα ηνία καθώς αν και το πάλεψε η Δόξα δεν μπόρεσε να πάρει το “διπλό” που θα τις έδινε ελπίδες για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με τη νίκη της αυτή έφτασε τις 10 νούμερο που αποτελεί ρεκόρ καθώς είναι η πρώτη φορά στη ιστορία της στην Α1 που θα ολοκληρώσει τη σεζόν με διψήφιο αριθμό νικών.

Αρχικά η Δόξα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-10 στο πρώτο πεντάλεπτο όμως από κει και μετά τα Τρίκαλα είχαν τα ηνία. Με ένα σερί 11-0 και τον Μπάρλοου ορεξάτο οι Θεσσαλοί προσπέρασαν και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 16-12.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Τσαγκαράκης έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 28-16 στο 13' και έκτοτε τα Τρίκαλα είχαν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, με τον Μανωλόπουλο να βάζει και εκείνος σημαντικό “λιθαράκι” έφτασαν και στο +21 λίγο πριν το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με το 39-24.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς η Δόξα εξακολούθησε να έχει προβλήματα και να μην μπορεί να αντιδράσει και το μόνο που κατάφερε ήταν χάρη στον Γεωργάκη να ρίξει τη διαφορά στους 10 με το 43-33 στα μισά της περιόδου. Τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 11-2 για το 54-35 και συνέχισαν ανενόχλητα τον “περίπατο” παρόλο που χάρη στον Μάρας η Δόξα μείωσε στους 14(54-40) στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λευκάδας με οδηγό τονε ξαιρετικό και σε αυτό το παιχνίδι Μάρας συνέχισε να παλεύει για την μεγάλη ανατροπή και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των γηπεδούχων έριξε τη διαφορά στους 6(69-63) στο 36' και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι. Στο τετράλεπτο που απέμενε οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σοβαρεύτηκαν και δεν... ανησύχησαν περισσότερο με αποτέλεσμα η μεγάλη νίκη να έρθει με το 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68

Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12, Λίποβι 9, Κάφεϊ 2, Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 8, Χότον 7, Μπάρλοου 14, Καλλές 5, Βαρυτιμιάδης, Τσαγκαράκης 15.

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Δεμερτζής 2, Τσαλδάρης 11, Μάρας 25, Ψαθάς, Σκοτ, Άμποτ 2, Ντόμπλας 6, Χάρις 4, Ντάουελ 5, Γεωργάκης 13.