Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017

«Εξαφάνισε» την Κύμη και τώρα η Εφές ! (pic)

Μια χαλαρή προπόνηση πριν τους μεγάλους προημιτελικούς της Ευρωλίγκας με την Αναντολού Εφές έκανε ο Ολυμπιακός καθώς “διέλυσε” με συνοπτικές διαδικασίες την Κύμη επικρατώντας με 93-45 στο ΣΕΦ στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, τερμάτισε πρώτος και θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Παρόλο που έπαιζαν χωρίς τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Μπιρτς οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν σοβαροί και μαχητικοί και στα 40 λεπτά του αγώνα και ανάγκασαν την Κύμη η οποία τερμάτισε στην 11η θέση του φετινού πρωταθλήματος σε μια από τις πιο “βαριές” ήττες της. Μεγάλο κέρδος του Ολυμπιακού από τον “περίπατο” η επιστροφή του Πάτρικ Γιανγκ στις πολύ καλές εμφανίσεις. Πλέον, από αύριο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος θα επικεντρωθούν στους μεγάλους προημιτελικούς της Ευρωλίγκας με την Αναντολού Εφές, οι οποίοι ξεκινάνε την επόμενη Τετάρτη(19/4).

Καταιγιστικός από την αρχή ήταν ο Ολυμπιακός και δεν επέτρεψε στην Κύμη να είναι ανταγωνιστική ούτε καν στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν με ένα 7-0 ενώ λίγο αργότερα με ένα σερί 8-0 από τους Αγραβάνη και Σπανούλη πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 19-4 στο 7'. Στη συνέχεια, η Κύμη έβαλε μόλις ένα καλάθι και ο Ολυμπιακός με νέο σερί 10-0 έφτασε στο 29-6 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο “περίπατο” των πρωταθλητών Ελλάδας συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς η Κύμη ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και μένοντας πολύ χαμηλά ουσιαστικά είχε τον ρόλο του θεατή. Με τους Γκριν, Γιανγκ και Παπαπέτρου να παίρνουν την “σκυτάλη” στην επίθεση από τους Σπανούλη και Αγραβάνη ήταν ήδη στο +31(42-11) στα μισά της περιόδου ενώ δια χειρός Τολιόπουλου έφτασε και στο +37(50-13). Ακολούθησε ένα 6-0 των φιλοξενούμενων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 50-19.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια η Κύμη δεν μπορούσε να μαζέψει έστω λίγο τη διαφορά και από την άλλη οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να συνεχίζουν ανενόχλητοι το “πάρτι” τους. Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα και και στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στο +35(58-23) στο 25' ενώ το τριαντάλεπτο έληξε με το 63-32.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά παρέμεινε σταθερά κοντά στο +30 ενώ έφτασε και το +36(72-36) στο 33' και τελικά ο “περίπατος” του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με τη νίκη να έρχεται με το εντυπωσιακό 93-45.

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 50-19, 63-32, 93-45
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14, Παπαπέτρου 13, Αγραβάνης 11, Ουότερς 6, Γκριν 6, Γιανγκ 16, Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 12, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 5.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Κατρανάς 6, Ντίξον 8, Σιγκούνας 4, Τζόλος 2, Κουκουλάς 2, Πάλμπλαντ 1, Κοστόβ 67, Καντί , Κωνσταντακόπουλος, Τουντζιαράκης 11.