Παρασκευή, 7 Απριλίου 2017

Σφαιρόπουλος: «Πρώτη θέση στο πρωτάθλημα και μετά η Εφές»

Αν και γύρισε το παιχνίδι από το -14 ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εξήγησε γιατί δεν τα κατάφεραν οι “ερυθρόλευκοι” ενώ αναφέρθηκε και στα προημιτελικά με την Εφές αν και τόνισε πως προέχουν τα δύο παιχνίδια για την Basket League και η κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Δίνοντας το παρών στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, ο κόουτς των πρωταθλητών Ελλάδας εξήγησε τι δεν πήγε καλά για τον Ολυμπιακό ενώ όπως ήταν αναμενόμενο αναφέρθηκε και στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας και τα παιχνίδια με την Εφές, τα οποία ξεκινάνε στις 19 Απριλίου.

Αναφερόμενος λοιπόν, στο άκρως θεαματικό παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ αλλά και την Εφές που ακολουθεί τόνισε: «Ήταν ένα παιχνίδι υψηλού επιπέδου μεταξύ δύο σπουδαίων ομάδων, ένα παραδοσιακό ματς για την Ευρωλίγκα . Μπήκαν καλά στο ματς και η ΤΣΣΚΑ διαθέτει παίκτες που έχουν έφεση στο σκοράρισμα. Είχαμε πρόβλημα στη συγκέντρωση αμυντικά στο παιχνίδι. Δεν αρχίσαμε καλά το ματς και τους επιτρέψαμε σε πέντε λεπτά να σκοράρουν 17 πόντους. Αυτό, ήταν πολύ σημαντικό για το παιχνίδι. Στη συνέχεια, προσπαθήσαμε να βελτιώσουμε την άμυνά μας, ειδικά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΤΣΣΚΑ σκόραρε πολύ πιο δύσκολα από ό,τι στην αρχή. Εμείς βάζοντας κάποια σουτ μακρινά, μειώσαμε αρχικά και μετά ισοφαρίσαμε. Στο 81-81, χάσαμε ένα σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ και μετά προηγήθηκαν 86-81, καθώς ήταν εύστοχοι στις βολές. Ήταν ένα καλό παιχνίδι μεταξύ δύο σπουδαίων ομάδων. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στα πλέι οφ. Η κανονική περίοδος τελείωσε μετά από 30 παιχνίδια. Θέλουμε να βάλουμε τους τραυματίες πίσω στην ομάδα. Πριν τα ματς με την Εφές, έχουμε δύο σημαντικά ματς για το ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς θέλουμε να τερματίσουμε πρώτοι στην κανονική περίοδο. Συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και καλή τύχη».

Ιτούδης: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί όπως πάντα»

Από την άλλη, ο προπονητής της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης δήλωσε: «Δεν μπορώ να πω ότι ήμασταν νευρικοί, αλλά ανταγωνιστικοί όπως πάντα. Παιζαμε με μια δυνατή ομάδα που έχει μεγάλες προσδοκίες, όπως κι εμείς. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Σημασία έχει ότι πήραμε αυτό που θέλαμε, έχουμε το πλεονέκτημα έδρας και πάμε στα πλέι οφ.
Τα σερί παιχνίδια, οι πολλές πτήσεις και τα ταξίδια κάνουν δύσκολο το έργο μας αλλά πρέπει να συνεχίσουμε. Θα είναι πολύ δύσκολα τα πλέι οφ. Πρέπει να μείνουμε υγιείς, αυτή είναι η ευχή και η επιθυμία μου. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν υπέροχος και θέλουμε να μας ενισχύσει και στα πλέι οφ».