Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2017

«Καθάρισαν» Πρίντεζης και Λοτζέσκι και «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός (pics)

Μπορεί στα 26 πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός να επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να του βάλει δύσκολα όμως στο υπόλοιπο του αγώνα βελτιώθηκε στην άμυνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη και καθοριστικούς τους Σπανούλη και Λοτζέσκι επικράτησε με 73-64 στην 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον ισοβαθμεί με την ΤΣΣΚΑ στην δεύτερη θέση και είναι ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας στους “8”.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση ούτε σε αυτό το παιχνίδι και ουσιαστικά έπαιξαν τόσο όσο ήταν αρκετό για να “καθαρίσουν” και την Ζαλγκίρις και να πάρουν αυτό που ήθελαν, την 16η νίκη τους που τους φέρνει στην θέση της Ευρωλίγκας και ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Μεγάλο και καθοριστικό το επόμενο παιχνίδι, με την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία στις 23 Φεβρουαρίου.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι στο ΣΕΦ καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο πρώτο πεντάλεπτο Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις ήταν στο 9-9 ενώ κάθε φορά που οι γηπεδούχοι χάρη στον Πρίντεζη κυρίως έπαιρναν ένα προβάδισμα 2-3 πόντων οι Λιθουανοί απαντούσαν άμεσα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με ισοπαλία και το 19-19.

Αμφίρροπη ήταν και η δεύτερη περίοδος στην οποία η Ζαλγκίρις ήταν λίγο καλύτερη. Οι Λιθουανοί με ένα 4-0 προηγήθηκαν με 21-25 στο πρώτο τρίλεπτο όμως με τους Μιλουτίνοφ και Ουότερς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά με το 27-27 στα μισά της περιόδου. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας ενώ είχαν “εγκλωβιστεί” στον ρυθμό της Ζαλγκίρις και παρά τις προσπάθειες των Λοτζέσκι και Ουότερς δεν μπόρεσαν να ηγηθούν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στον πόντο(32-33). Οι Λιθουανοί αν και δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ είχαν τα ηνία στο δεύτερο μισό της περιόδου όμως με το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή, όπως το πρώτο δεκάλεπτο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία και το 35-35.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, με τρίποντο από τον Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα με το 38-35 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όμως Λίμα και Γουέστερμαν απάντησαν άμεσα και η Ζαλγκίρις πήρε πάλι τα ηνία με το 39-40 ενώ με ένα 5-0 από τους Πάνγκος και Γουέστερμαν πήγε πάλι στο +4(41-45) στο 26΄. Όμως, ένα λεπτό αργότερα με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Σπανούλη οι “ερυθρόλευκοι” προσπέρασαν με το 47-45. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Γιανκούνας να ισοφαρίζει όμως με ένα 5-0 από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με το 52-47 στο 28'. Στη συνέχεια, Ουότερς και Λοτζέσκι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα των Πειραιωτών όμως οι Ουλανόβας και Λεκαβίτσιους μείωσαν στο καλάθι με το 56-54 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με τον Μιλουτίνοφ να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα και χάρη στους επτά πόντους του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός πήγε πρώτη φορά στο +7(64-57) στο 34' και πήρε σημαντική “ανάσα”. Οι Λιθουανοί δεν πτοήθηκαν και με ένα 4-0 από τους Ουλανόβας και Γουέστερμαν μείωσαν στους 3(64-61) όμως με ένα 7-0 από τους Πρίντεζη, Μπιρτς και Σπανούλη οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 71-61 στο 1:17 πριν το τέλος και εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή στον χρόνο που απέμενε και ο Ολυμπιακός με το τελικό 73-64 πανηγύρισε την 16η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11, Πρίντεζης 17, Μπιρτς 8, Αγραβάνης, Γκριν 3, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 12, Μιλουτίνοφ 5, Ουότερς 8,

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Γιανκούνας 10, Λεκαβίτσιους 11, Λίμα 4, Μιλάκνις 5, Πάνγκος 6, Καβαλιάουσκας 4, Γουέστερμαν 9, Ουλανόβας 6, Μότουμ 7, Σεϊμπούτις 2.