Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017

«Διπλό» παραμονής για τον Κόροιβο στη Λευκάδα (pic)

Πολύ μεγάλο “διπλό” με το οποίο ουσιαστικά “κλειδώνει” την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικρατώντας με 69-65 της Δόξας στη Λευκάδα για την 17η αγωνιστική της Basket League. Παραμένει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση η νεοφώτιστη Δόξα όντας στον “πάτο” της βαθμολογίας.

Μετά την... αναμενόμενη “βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods στην Αμαλιάδα η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με μια πολύ μεγάλη σε βαθμολογική σημασία νίκη. Αν και στο 32' ήταν πίσω στο σκορ ο Κόροιβος γύρισε το παιχνίδι και επικρατώντας της Δόξας στη Λευκάδα πλέον βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας και ουσιαστικά “κλείδωσε” την παραμονή του στην Basket League. Από την άλλη, η Δόξα μετά την ήττα αυτή και παράλληλα τη νίκη του Απόλλωνα επί του ΠΑΟΚ “έπεσε” στην τελευταία θέση και πλέον είναι σε ακόμα πιο δύσκολη θέση στη “μάχη” της παραμονής.

Η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Ντόμπλας και Μάρας να έχουν μπει “ζεστοί” είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο ο Κόροιβος δεν της επέτρεψε να ξεφύγει, παρέμεινε κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-15.
Οι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση “αναπνοής” και στη δεύτερη περίοδο καθώς αν και η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Μάρα έφτασε στο +7(33-26) στα μισά της περιόδου ο Κόροιβος κάλυψε τη διαφορά και πλησίασε στον πόντο με το 36-35 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το ντέρμπι συνεχίστηκε καθώς Κόροιβος και Δόξα εξακολούθησαν να είναι κοντά και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει και αυτό στον πόντο με το 53-52.

Μπαίνοντας στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο η Δόξα κατάφερε να ξεφύγει λίγο με το 61-54 στο 32' όμως δεν το... χάρηκε για πολύ. Ο Κόροιβος ξεκινώντας τη νέα του αντεπίθεση απάντησε με ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με το 61-63 στο 35'. Η Δόξα ισοφάρισε με το 63-63 όμως στη συνέχεια “πλήρωσε” την αστοχία της και έδωσε την ευκαιρία στον Κόροιβο να πάρει μεγάλη “ανάσα” με το 63-66 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Μιλουτίνοβιτς και τους Σταρκς και Χολ να βάζουν το “λιθαράκι” τους να πάρει τελικά την πολύ μεγάλη νίκη με το 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Δεμερτζής, Τσαλδάρης 5, Ψαθάς, Πεταλωτής, Μάρας 11, Σκοτ 14, Άμποτ 8, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10, Χάρις 10.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Σπυριδωνίδης 4, Σαχπατζίδης, Γκότσερ 7, Σταρκς 7, Μιχάλογλου, Μιλουτίνοβιτς 19, Πόλαρντ 4, Χολ 18, Χατζηνικόλας.