Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017

«Σκότωσε» τον ΠΑΟΚ και έμεινε «ζωντανός» ο Απόλλωνας (pic)

Ο Απόλλωνας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας «καιγόταν» για τη νίκη, ο ΠΑΟΚ ήταν... αλλού και έτσι οι Πατρινοί επικρατώντας με 88-79 στην 17η αγωνιστική της Basket League πήραν τεράστια βαθμολογική “ανάσα” στην προσπάθειά τους να γλιτώσουν τον υποβιβασμό στην Α2.

Η ομάδα της Πάτρας δεν έχει άλλα περιθώρια για ήττες καθώς κινδυνεύει με υποβιβασμό και στο σημερινό(11/2) παιχνίδι οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλο κάνοντας δυναμικό come back έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και πήραν την τεράστια σε βαθμολογική σημασία νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα της Δόξας Λευκάδας "ξεκόλλησαν" από την τελευταία θέση. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη ήταν σε κάκιστη μέρα και έτσι για τον Δικέφαλο ήρθε η νέα γκέλα και μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Άρη έκανε πισωγύρισμα. Πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης του Απόλλωνα οι Βεργίνης, Μπαρτ, Χίκεϊ και Σλαφτσάκης ενώ από τον ΠΑΟΚ “διασώθηκαν” οι Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν, Σάϊμπερτ και Πέινερς.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην Πάτρα καθώς ο ΠΑΟΚ δεν ήταν σε καλή μέρα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας που “καιγόταν” για τη νίκη. Από την αρχή οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +7(11-4) στο πρώτο τετράλεπτο και παρόλο που ο Δικέφαλος με ένα σερί 4-0 από τον Κλάντον μείωσε στους 3(11-8) στο 7' ο Απόλλωνας διατήρησε τα ηνία. Με τον Βεργίνη να έχει μπει “ζεστός” πήγε πάλι στο +6(14-8) ενώ χάρη στους Χίκεϊ και Διαμαντάκο κράτησε το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ εμφάνισε σημάδια βελτίωσης και με τον Χρυσικόπουλο και τον Γλυνιαδάκη μείωσε τρεις φορές στους 4 όμως ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο '14 ήταν στο +6(27-21). Στη συνέχεια, οι Κόνιαρης, Κλάντον και Σάϊμπερτ μάζεψαν τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο(30-29) στο 18' όμως με πέντε πόντους από τον Μπαρτ και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Χίκεϊ οι Πατρινοί ξέφυγαν και πάλι με το 41-34 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς ο Απόλλωνας εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο. Με τρίποντο του Βεργίνη πήγε στο +8(44-36) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, Σάϊμπερτ και Πέινερς απάντησαν με ένα 5-0 και μείωσαν στους 3(44-41) στα μισά του δεκαλέπτου αλλά με ένα 5-0 από τους Διαμαντάκο και Σλαφτσάκη οι Πατρινοί πήγαν πάλι στο +8(49-41) στο 27'. Στη συνέχεια, ο ΜακΦάντεν μείωσε στους 5 όμως με τους Ρέινς και Μπαρτ ο Απόλλωνας όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα αλλά πήγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 56-46 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον ΠΑΟΚ καθώς με τρίποντο του Σλαφτσάκη ο Απόλλωνας πήγε και στο +13(59-46) ενώ με άλλο ένα δικό του και ένα από τον Μπαρτ διατήρησε το +13 με το 68-55 στο 34'. Στη συνέχεια, ΜακΦάντεν και Μαργαρίτης προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως οι γηπεδούχοι δεν... ανησύχησαν ιδιαίτερα και με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Καλινόσκι και καλάθι του Μπαρτ “άγγιξαν” και το +16(78-62) στο 38' και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” και τυπικά το παιχνίδι. Στο δίλεπτο που απέμενε ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και κυρίως με τον Πέινερς μείωσε στους 8(82-74) στο 39' όμως δεν μπόρεσε να πετύχει και την ανατροπή και έτσι η τεράστια σε βαθμολογική σημασία νίκη για τον Απόλλωνα ήρθε με το 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79

Απόλλων Πάτρας (Σκουρτόπουλος): Βεργίνης 13, Κουζέλογλου 7, Διαμαντάκος 5, Ράσελ , Καλινόσκι 7, Στόκτον 4, Μπάβτσιτς, Σλαφτσάκης 11, Χίκεϊ 12, Μπαρτ 20, Ρέινς 9.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 4, Μαργαρίτης 17, Τσόχλας 3, Σάϊμπερτ 10, Πέινερς 15, Κόνιαρης 1, Κλάντον 6, Γλυνιαδάκης 2, Μιλιένοβιτς 4, ΜακΦάντεν 17.