Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017

«Διπλό» τετράδας για τον Κολοσσό (pic)

Πατώντας “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός Ρόδου “καθάρισε” εύκολα τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και επικρατώντας με 86-66 για την 18η αγωνιστική της Basket League και “έπιασε” στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας τους ΠΑΟΚ και Άρη.

Μπορεί ο Κόροιβος να ξεκίνησε δυνατά και χάρη στον φανταστικό Μαρκέλ Σταρκς να είχε τα ηνία στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο όμως η συνέχεια ανήκε στον Κολοσσό, ο οποίος με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο, Ρέντιτς, Ρέλεφορντ, Γουότσον και Χολ μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε “περίπατο” και πήρε εύκολα τη νίκη. Μάλιστα, φτάνοντας τις 10 στο πρωτάθλημα πλέον ισοβαθμεί με τους ΠΑΟΚ και Άρη στην τέταρτη θέση και κάνει όνειρα για την πρώτη τετράδα.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς αν και αρχικά ο Κόροιβος μπήκε δυνατά με το 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο ο Κολοσσός απάντησε επίσης με ένα 8-0 από τους Ρέντιτς και Γεωργαλλή και ισοφάρισε στο 5'. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα και με τους Μιλουτίνοβιτς και Σταρκς πήγαν πάλι στο +4(16-12) όμως οι Ροδίτες απάντησαν με ένα 4-0 για το 16-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Κόροιβος πήρε πάλι τα ηνία και χάρη στον ασταμάτητο Μαρκέλ Σταρκς και την πολύ καλή εμφάνιση του Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς ξέφυγε με το 28-21 στα μισά της περιόδου. Όμως, ο Κολοσσός δεν του επέτρεψε να ξεφύγει και άλλο και με ένα 5-0 από τους Βασιλόπουλο και Σαλούστρο μείωσε στο καλάθι(28-26). Μάλιστα, η αντεπίθεση του Κολοσσού είχε και συνέχεια καθώς με ένα σερί 5-0 και άλλο ένα 7-0 από τους Βασιλόπουλο και Γουότσον οι Ροδίτες ξέφυγαν με το 31-38 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς από τη μια ο Κόροιβος σίγησε και από την άλλη ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και είχε με άνεση τα ηνία. Με ένα σερί 7-0 οι Ροδίτες πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 35-47 στο 23'. Στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14(37-41) ενώ στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των Πόλαρντ, Σταρκς και Γκότσερ να μειώσουν ο Κολοσσός διατήρησε με άνεση τα ηνία και την διψήφιο προβάδισμα μέχρι το 29'. Στο λεπτό που απέμενε ο Κόροιβος ανέκαμψε και με ένα σερί 5-0 από τους Πόλαρντ, Γκότσερ και Μιλουτίνοβιτς έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 50-58 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η αντεπίθεση του Κόροιβου δεν είχε συνέχεια καθώς έμεινε τρία λεπτά χωρίς σκορ ενώ ο Κολοσσός ανεβάζοντας πάλι “στροφές” και με ένα σερί 11-0 από τους Βασιλόπουλο, Αχόνεν, Ρέντικ και Ρέλεφορντ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19(52-71) στο 34' και εκεί “καθάρισε” το παιχνίδι. Στα έξι λεπτά που απέμεναν ο Κόροιβος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να πετύχει την μεγάλη ανατροπή και με την διαφορά να φτάνει και στο +20(62-82) η μεγάλη νίκη του Κολοσσού ήρθε με το τελικό 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-38, 50-58, 66-86
Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Σπυριδωνίδης, Χατζηνικόλας 3, Γκότσερ 6, Σταρκς 27, Χολ 9, Μιλουτίνοβιτς 10, Μιχάλογλου, Πόλαρντ 8, Σαχπατζίδης 3, Αποστολίδης.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 4, Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 16, Χολ 10, Σαλούστρος 4, Λιάπης, Αχόνεν 4, Γουότσον 10, Τσούκου, Ρέντιτς 21, Αγγελάκος 3, Παπαδάκης 1.