Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017

Γλίτωσε το «έμφραγμα» ο ΠΑΟΚ (pic)

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε άλλη μια κακή εμφάνιση και παραλίγο να βρεθεί αντιμέτωπος με το... “έμφραγμα” όμως χάρη στον Σάιμπερτ γλίτωσε την γκέλα με το Λαύριο επικρατώντας με 85-80 στην Πυλαία για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν ήταν σε καλή μέρα και όντας κακοί στα 40 λεπτά του αγώνα γλίτωσαν στο... τσακ τη νέα γκέλα χάρη κυρίως στην εξαιρετική εμφάνιση του Σάιμπερτ. Το αξιέπαινο Λαύριο από την άλλη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και εκμεταλλευόμενο την κάκιστη μέρα των Θεσσαλονικιών προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά και παραλίγο να “αποδράσει” από την Πυλαία με το μεγάλο “διπλό”

Ο ΠΑΟΚ μπήκε άσχημα στο παιχνίδι σε αντίθεση με το Λαύριο που ξεκίνησε δυνατά καθώς προηγήθηκε με 0-8 και με 4-12. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” και ισοφάρισαν σε 14-14 όμως δεν κατάφεραν να ηγηθούν και οι φιλοξενούμενοι απαντώντας με ένα σερί 7-0 ξέφυγαν πάλι με το 14-21. Μάλιστα, διατηρώντας τα ηνία προηγήθηκαν και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με το 17-23.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο για τον ΠΑΟΚ καθώς το Λαύριο έφτασε και σε διψήφια διαφορά με το 24-36. Όμως, οι φωνές του Σούλη Μαρκόπουλου έπιασαν τόπο, οι παίκτες του “ξύπνησαν” και απαντώντας με ένα σερί 10-0 μείωσαν στο καλάθι με το 34-36. Ωστόσο, το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 36-38.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το Λαύριο εξακολούθησε να έχει τα ηνία πηγαίνοντας και πάλι στο +8(39-47) όμως κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε και με τους Μαργαρίτη και Κλάντον και ένα επιμέρους σκορ 13-3 μάζεψε τη διαφορά και πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 52-50. Από κει και μετά, το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Λαύριο να έχει και πάλι το προβάδισμα με το 62-63.
Το “θρίλερ” συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς πάνω που ο ΠΑΟΚ πήρε “ανάσα” με το 73-68 το Λαύριο δεν πτοήθηκε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 73-73. Μάλιστα, όταν στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 8-0 και ξέφυγε πάλι με το 81-73 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι με το 82-80 στα 42'' πριν τη λήξη. Ο ΜακΦάντεν έκανε το 84-80 και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και με τον Πέινερς να γράφει τον επίλογο με το 85-80 ο ΠΑΟΚ πήρε την αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μαργαρίτης 9, Μιλιένοβιτς, Σάιμπερτ 21, Πέινερς 12, Κλάντον 15, Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, ΜακΦάντεν 16, Γλυνιαδάκης.

Λαύριο (Σερελης): Χάμιλτον 4, Πάντερ 7, Γκρέι 17, Στεφανίδης 6, Κακλαμανάκης 3, Έβανς 8, Αθανασούλας 4, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 1, Μπολντς 7, Νίξον 17.