Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017

Άρης: Όταν «ξύπνησε» προπονήθηκε για τον τελικό (pic)

Μπορεί να χρειάστηκε 15 λεπτά για να πάρει μπροστά αλλά όταν “ξύπνησε” ο Άρης “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες και επικρατώντας με 80-74 του Προμηθέα Πατρών στο “Nick Galis Hall” για την 17η αγωνιστική της Basket League βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας ενώ έκανε μια καλή προπόνηση ενόψει του τελικού του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των Θεσσαλονικιών και ήταν άκρως ανταγωνιστικός στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα όταν όμως στη συνέχεια ο Άρης “ξύπνησε” δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει και στο τελευταίο δεκάλεπτο παραδόθηκε άνευ όρων. Σε πολύ καλή μέρα για τους νικητές ήταν οι Κάμινγκς, Τζένκινς, Καββαδάς και Τζάκσον και πλέον στον Άρη θα επικεντρωθούν στον τελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό Superfoods την επόμενη Κυριακή(18/2).

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι καθώς από τη μια ο Άρης μπήκε νωθρά και από την άλλη ο Προμηθέας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και παρόλο που χάρη στους Καββαδά και Γιάνκοβιτς ο Άρης ήταν στο +5(13-8) στο πρώτο πεντάλεπτο οι Πατρινοί απάντησαν άμεσα και χάρη στους ξένους τους έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 16-16 ενώ πέρασαν και μπροστά με το 17-18 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Άρης άρχισε να συνέρχεται και με τους Τζάκσον και Ντραγκίσεβιτς ήταν στο +6(26-20) στο 12'. Ο Προμηθέας σίγησε και εμφάνισε σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγχουν πια το παιχνίδι. Μάλιστα, με πρωταγωνιστές τους Καββαδά, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς και Τζάκσον και διαδοχικά σερί πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 40-27 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Προμηθέας εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και με ένα σερί 11-0 από τους Μουρ, Γκίκα και Τόντιτς έριξε τη διαφορά στους 4 με το 42-38 στα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως, ο Άρης έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση του και απαντώντας με ένα σερί 8-0 ξέφυγε και πάλι με το 50-38, ο Φαγιέ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε ξανά στους 7(51-44) στο 28' αλλά οι Θεσσαλονικείς με ένα 6-0 από τους Τζάκσον και Ζάρα πήγαν στο +13(57-44) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 57-46.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο δια χειρός Μπλέσινγκέιμ ο Προμηθέας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 57-48 όμως από κει και μετά παραδόθηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι μετέτρεψαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα σε “περίπατο”. Με το εντυπωσιακό 16-0 σερί τους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +25(73-48) στο 35' και το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η άνετη νίκη του Άρη ήρθε με το 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-74

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Ζάρας 7, Κάμινγκς 16, Τζένκινς 15, Φλιώνης, Ντραγκίσεβιτς 5, Καββαδάς 10, Τζάκσον 12, Γιάνκοβιτς 8.

Προμηθέας Πάτρας (Βετούλας): Φαγιέ 8, Ντίκερσον 2, Τζόουνς 7, Γκίκας 10, Μουρ 8, Παπαντωνίου 1, Τόντιτς 6, Γερομίχαλος 5, Σαρικόπουλος, Μπλέσινγκειμ 15, Πέττας 2.