Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017

Και «περίπατος» και διαφορά για το Λαύριο (pic)

Έχοντας με άνεση τα ηνία του αγώνα και στα 40 λεπτά το Λαύριο “καθάρισε” το Ρέθυμνο και επικρατώντας με 73-62 στην 17η αγωνιστική της Basket League “έπιασε” τους Κρητικούς στην 7η θέση και κάλυψε και την διαφορά των 9 πόντων της ήττας στον πρώτο γύρο.

Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να δείξει το καλό του πρόσωπο ούτε σε αυτή την αγωνιστική και το “πλήρωσε” στο Λαύριο καθώς η τοπική ομάδα έχοντας με άνεση τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πήρε εύκολα τη νίκη με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κακλαμανάκη που σταμάτησε στους 17 πόντους.

Καταιγιστικό από το ξεκίνημά του ήταν το Λαύριο καθώς μπήκε πολύ δυνατά. Ξεκίνησε με διαδοχικά σερί 5-0 και ήταν στο 10-2 στο πρώτο τρίλεπτο και παρόλο που το Ρέθυμνο με δύο τρίποντα από τους Τάλτον και Γιαννόπουλο προσπάθησε να πλησιάσει οι γηπεδούχοι δεν... ανησύχησαν. Με τον Κακλαμανάκη να έχει μπει ορεξάτος και τον Χάμιλτον να δίνει σημαντική βοήθεια το Λαύριο δεν άργησε να πάει και σε διψήφιο προβάδισμα με το 19-8 στο 7' ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ με το 22-11.

Η άνετη κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και μπαίνοντας με ένα 5-0 από τον Μπολντς έφτασαν στο +16(27-11) ενώ στα μισά της περιόδου “άγγιξαν” και το +18(31-13). Το Ρέθυμνο ήταν σε πολύ κακή μέρα και με τον Χάρη Γιαννόπουλο να είναι απελπιστικά μόνος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Έλληνα φόργουορντ η διαφορά έπεσε στους 14(33-19) όμως οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Το Λαύριο συνέχισε με άνεση τον “περίπατο” με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στο +20(41-21) και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το 41-24.

Η άνετη κυριαρχία του Λαυρίου συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς αν και οι Κρητικοί ήταν βελτιωμένοι στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο μέχρι το 50-39 στο 26' καθώς στη συνέχεια με τους Φιτζπάτρικ, Τάλτον και Σάφτενααρ το Ρέθυμνο μείωσε στους 6 με το 54-48 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο και ξαφνικά το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα 5-0 από τους Πάντερ και Χάμιλτον το Λαύριο έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση των Κρητικών, οι οποίοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Με τον Στεφανίδη να κάνει πολύ καλή δουλειά και τον Μπολντς να βάζει και εκείνος το “λιθαράκι” του οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +1264-52) πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος και “καθάρισαν” και τυπικά το παιχνίδι. Πια τα τελευταία λεπτά όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η μεγάλη νίκη του Λαυρίου ήρθε με το 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 11, Πάντερ 10, Γκρέι 4, Στεφανίδης 6, Κακλαμανάκης 17, Τσίρος, Έβανς 11, Αθανασούλας, Νίξον 4, Μπολντς 7, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 1.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γιαννόπουλος 13, Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 14, Άρνολντ 15, Κράβιτς 3, Κώττας, Καμπερίδης, Σάφτενααρ 7, Χριστοδούλου 2, Ραζής 2.