Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2017

Έμεινε στους πανηγυρισμούς και το «πλήρωσε» στην Τουρκία (pics)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έμεινε στους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, εμφανίστηκε μακριά από τον καλό του εαυτό στην Τουρκία και το “πλήρωσε” καθώς γνώρισε “βαριά” ήττα από την Φενέρμπαχτσε με το 84-63 για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Τζέιμς πάλευε απελπιστικά μόνος του, οι “πράσινοι” ήταν σε πολύ κακή μέρα και σε όλο το παιχνίδι “κυνηγούσαν” την Φενέρ, η οποία έκανε “πάρτι” διαρκείας φτάνοντας και στο +25 στην τελευταία περίοδο. Πλέον, ο Παναθηναϊκός Superfoods μετρώντας 10 νίκες και 8 ήττες βρίσκεται στην έκτη θέση της Ευρωλίγκας ενώ την επόμενη εβδομάδα έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο καθώς την Τρίτη(24/1) υποδέχεται την Μπαρτσελόνα ενώ δύο μέρες μετά παίζει με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Η Φενέρ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα μπαίνοντας με ένα 5-0 ενώ σε όλο το πρώτο μέρος είχε τα ηνία. Ο Παναθηναϊκός Superfoods πλησίασε στον πόντο με το 13-12 δια χειρός Σίνγκλετον στο πρώτο πεντάλεπτο όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να προσπεράσει και δύο λεπτά αργότερα οι Τούρκοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντατόμε πήγαν στο +7(19-12). Μάλιστα, εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα του Εξάστερου ξέφυγαν και άλλο πηγαίνοντας πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 27-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Παναθηναϊκό Superfoods καθώς εξακολούθησε να έχει πρόβλημα και στην επίθεση και στην άμυνα με αποτέλεσμα η Φενέρ να μετατρέψει το παιχνίδι σε “περίπατο”. Στο 13' προηγήθηκε με νταμπλ σκορ(36-18) ενώ τρία λεπτά αργότερα δια χειρός Σλούκα ήρθε και η πρώτη εικοσάρα(32-22). Ο Τζέιμς προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά όμως ήταν απελπιστικά μόνος του και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 44-28.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τους Ντίξον και Νάναλι η Φενέρ έφτασε και στο +21(54-33) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Superfoods, ο οποίος έχασε τον Σίνγκλετον με τραυματισμό εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και με οδηγό και πάλι τον Τζέιμς και τους Ρίβερς και Φελντέιν να βάζουν το “λιθαράκι” του μείωσε στους 14(56-42) στο 28'. Κάλινιτς και Ντουβέριογλου συνέχισαν να δρουν ανενόχλητοι και διαμόρφωσαν το 60-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods όχι μόνο δεν έδειχνε ικανός για την μεγάλη ανατροπή αλλά μπήκε στο σκορ μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Με ένα σερί 10-0 από τον εντυπωσιακό σήμερα Ντουβέριογλου και τους Ντατόμε και Μπογκντάντοβιτς η Φενέρ εκτόξευσε τη διαφορά στο +25(70-45) στο 34' και εκεί τελείωσαν όλα και τυπικά. Όντας παραδομένος ο Εξάστερος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 20(70-50) στο 35' στη συνέχεια η διαφορά παρέμενε σταθερά κοντά στο +23 και τελικά η μεγάλη νίκη της Φενέρ ήρθε με το 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Σλούκας 12, Ντατόμε 16, Άντιτς 2, Ντίξον 5, Νάναλι 10, Βέσελι 13, Κάλινιτς 6, Ντουβέριογλου 13, Μπογκντάνοβιτς 7.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης 1, Καλάθης 2, Ρίβερς 11, Νίκολς, Τζέιμς 25, Μπουρούσης 2, Τζεντίλε 2, Σίνγκλετον 13, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 3.