Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2016

Εξάστερη νίκη «θρίλερ» και μπήκε στην τετράδα ! (pics)

Αν και δεν έδειξε το καλό του “πρόσωπο” και ήταν σε κακή μέρα ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 69-68 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ στην 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες “σκαρφάλωσε” στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Μετά το προ δύο ημερών “διπλό” στο Μιλάνο οι “πράσινοι” αν εξαιρέσουμε το ξέσπασμα στο δεύτερο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου δεν ήταν καλοί. Δεν έβρισκαν στόχο και λύσεις, υπήρχαν προβλήματα στην άμυνα αλλά και τραγικά ποσοστά όμως χάρη στον εντυπωσιακό και πάλι Νικ Καλάθη, στον φοβερό Κρις Σίνγκλετον και τον Μάικ Τζέιμς που ανέλαβε τον ρόλο του ήρωα στο φινάλε ο Παναθηναϊκός Superfoods την “γλίτωσε” στο “σπίτι” του. Πλέον, με το σερί νικών να φτάνει τις τέσσερις συνεχόμενες και μετρώντας 9 νίκες και 5 ήττες στη φετινή Ευρωλίγκα ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με Ρεάλ, Ολυμπιακό, Μπασκονία και Φενέρμπαχτσε.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αρχικά δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι καθώς χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση λεπτά για να μπει στο σκορ την ίδια στιγμή που η Μπασκόνια ήταν στο 6-0. Σιγά σιγά οι “πράσινοι” άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και απάντησαν με ένα 6-0 για την ισοφάριση στο πρώτο τετράλεπτο ενώ στο 5' με τρίποντο του Σίνγκλετον πέρασαν μπροστά με το 9-8. Από κει και μετά κι μέχρι το 8' το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια ώσπου με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Σίνγκλετον ο Εξάστερος ξέφυγε πρώτη φορά με το 20-14 και με τον Αμερικανό να έχει πάρει “φωτιά” ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 27-16 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 27-18.

Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού Superfoods δεν είχε συνέχεια καθώς μπήκε χαλαρός στη δεύτερη περίοδο και η Μπασκόνια που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη συνεχίζοντας το σερί της από την πρώτη περίοδο και φτάνοντας το 11-0 κυρίως χάρη στον Σενγκέιλα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 27-27 στο 12'. Μάλιστα, οι Ισπανοί δεν έμειναν εκεί και δύο λεπτά αργότερα εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα των “πράσινων” πέρασαν ξανά μπροστά με το 30-31. Στη συνέχεια, η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήγε στο +3(34-37) και παρά το γεγονός ότι Καλάθης και Σίνγκλετον ισοφάρισε διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας και στο +4 με το 37-41 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Όπως και στο πρώτο μέρος του αγώνα και στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπήκε καλά καθώς έμεινε δύο λεπτά χωρίς σκορ και έδωσε την ευκαιρία στην Μπασκόνια να μπει με ένα σερί 6-0 και να πάει στο +7(37-44) την ίδια στιγμή που οι Σίνγκλετον και Ρίβερς δέχθηκαν τεχνική ποινή. Ο δεύτερος με βολή έβαλε “φρένο” στο μπλακ άουτ των “πράσινων” και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Φελντέιν οι Ισπανοί έφτασαν και στο +9(40-49) στο 23'. Στη συνέχεια με τους Φελντέιν και Νίκολς ο Εξάστερος μείωσε σε 45-49 ενώ ο δεύτερος φορτώθηκε με το τέταρτο φάουλ και ενώ τα ολοφάνερα λάθη των διαιτητών δεν άφηναν τον Εξάστερο να πάρει “κεφάλι” οι Σίνγκλετον και Καλάθης μείωσαν και στο καλάθι(49-51) στο 27'. Οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν πηγαίνοντας ξανά στο +8(49-57) στο 29' όμως οι “πράσινοι” δεν πτοήθηκαν και με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο καλάθι με το 55-57 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 55-59.

Και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε τον εξαιρετικό και πάλι Καλάθη να είναι απελπιστικά μόνος του ωστόσο στη συνέχεια οι Τζέιμς και Ρίβερς “ξύπνησαν” και έδωσαν ξανά μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα στον Εξάστερο με το 62-61 στο 34'. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζέιμς με τρίποντο έδωσε πάλι τα ηνία στους γηπεδούχους με το 65-63, στο οποίο οι δύο ομάδες “κόλλησαν” και για ενάμιση λεπτό ενώ οι “πράσινοι” συνέχισαν να είναι τραγικά άστοχοι στις βολές και ο Λαμόνικα να κάνει και άλλα λάθη που ευνόησαν τους Ισπανούς. Ο Τζέιμς έκανε το 67-63, ο Μπομπούα με τρίποντο μείωσε στον πόντο(67-66) στο 37' όμως ο Αμερικανός γκαρντ του Εξάστερου έχοντας αναλάβει τον ρόλο του ήρωα στο φινάλε έδωσε “ανάσα” στους “πράσινους” με το 69-66. Ο Μπομπούα και πάλι μείωσε στον πόντο(69-68) και το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Στη συνέχεια ο Τζέιμς αστόχησε, ο Σίνγκλετον πήρε το ριμπάουντ όμως ο Μπουρούσης αστόχησε από μακριά ενώ αμέσως μετά ο Σίνγκλετον στην “καθαρή” προσπάθειά του να κλέψει την μπάλα χρεώθηκε με το πέμπτο φάουλ στα 15,1''. Ο Μπομπουά έκανε λάθος και έχασε την μπάλα και τελικά με το 69-68 να είναι το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε την πολύ μεγάλη νίκη και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59, 69-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης, Καλάθης Ν. 14, Παππάς, Φελντέιν 6, Ρίβερς 4, Νίκολς 3, Σίνγκλετον 23, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Τζέιμς 16.

Μπασκονία (Αλόνσο): Μπλάζιτς, Σενγκέιλα 17, Τίλι 4, Μπαρνιάνι , Λάρκιν 6, Χάνγκα 12, Λουζ 2, Πριτζιόνι, Ντιόπ 10, Βοίτγκμαν 6, Μπούντινγκερ, Μπομπουά 11.

Γεμάτο το ΟΑΚΑ

Αναγνωρίζοντας την κρισιμότητα του αγώνα αλλά και εξαιτίας των τελευταίων καλών εμφανίσεων του Παναθηναϊκού Superfoods οι φίλαθλοι της ομάδας έδωσαν δυναμικό παρών στο ΟΑΚΑ καθώς περίπου 15.000 παρακολούθησαν από κοντά το παιχνίδι και έδωσαν την βοήθειά τους στους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Μάλιστα, επιφύλαξαν θερμή υποδοχή στο νέο μεταγραφικό απόκτημα του Εξάστερου τον Αλέσαντρο Τζεντίλε.