Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2016

Συντριβή στη Γερμανία και τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί (pics)

Ο καλός Ολυμπιακός έμεινε στην... Αθήνα, ο κακός εμφανίστηκε στη Γερμανία με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να ηττηθούν με 82-68 από την Μπάμπεργκ στην 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και να βάλουν τέλος στο σερί νικών τους.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σε πολύ κακή μέρα πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα και μοιραία η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση έκανε “περίπατο”. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μοιραία ήρθε η ήττα με την οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του με το οποίο μετρούσε τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι καθώς χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα για να μπει στο σκορ την ίδια ώρα που η Μπάμπεργκ εκμεταλλευόμενο το γεγονός ήταν στο 11-0. Ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο καλάθι των “ερυθρόλευκων” ενώ ένα λεπτό αργότερα με δικό του τρίποντο και άλλο ένα από τον Παπανικολάου ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4(13-9). Ωστόσο τα πολλά προβλήματα στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να απαντήσουν με ένα σερί 8-0 για το 21-9 και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το 23-13.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Ολυμπιακό καθώς συνέχισε την κακή του εμφάνιση και μοιραία είδε την Μπάμπεργκ να μετατρέπει το παιχνίδι σε “περίπατο”. Όπως και στην πρώτη περίοδο και στην δεύτερη οι Πειραιώτες άργησαν να μπουν στο σκορ ενώ οι Γερμανοί με ένα σερί 8-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18(31-13) μόλις στο 12'. Αμέσως μετά, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν και πάλι τον... δρόμο για το καλάθι και με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους 10(31-21). Στη συνέχεια όμως, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και παρέμειναν μακριά από το καλό τους πρόσωπο ενώ η Μπάμπεργκ με τον Κοζέρ να είναι ασταμάτητος έφτασε και στο +21(48-27) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 48-30.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος και μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 6-0 αρχικά μείωσαν στους 12(48-36) στο 23'. Στη συνέχεια, η Μπάμπεργκ εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία και με τους Ζήση, Ραντόσεβιτς και Μέλι πήγε ξανά στο +14(54-40) στο 27' όμως λίγο αργότερα χάρη σε ένα σερί 5-0 από τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου οι “ερυθρόλευκοι” μετά από πάρα πολύ ώρα έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 59-50 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου όχι μόνο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο αλλά παραμένοντας σε κακή μέρα επέτρεψαν στην Μπάμπεργκ με τον Μίλερ να είναι σε εξαιρετική μέρα να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο +18(77-59) στο 37' και να συνεχίσει τον “περίπατο”. Πλέον, τα τελευταία λεπτά όπως και όλος ο αγώνας είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η μεγάλη νίκη της Μπάμπεργκ ήρθε με το 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Ζήσης 9, Μέλι 13, Κοζέρ 17, Στρέλνιεκς 9, Ραντόσεβιτς 6, Χίκμαν, Μίλερ 20, Βερεμέενκο, Νίκολιτς, Στάιγκερ 3, Λο, Θις 5.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15, Παπαπέτρου 8, Παπανικολάου 11, Γιανγκ 9, Μπιρτς 6, Γκριν 8, Αθηναίου, Αγραβάνης 2, Λοτζέσκι 4, Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 5.