Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2016

Έβδομη συνεχόμενη νίκη και συνεχίζει ο Άρης (pic)

Ανεβάζοντας “στροφές” από το 15' και μετά και με τους Καββαδά, Κάμινγκς, Ζάρα και Ντραγκίσεβιτς να είναι σε πολύ μεγάλη μέρα ο Άρης “καθάρισε” εύκολα το Λαύριο και επικρατώντας με 98-77 για την 12η αγωνιστική της Basket League έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Μόνο στα πρώτα 15 λεπτά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επέτρεψαν στο Λαύριο να είναι κοντά καθώς από κει και μετά ο Άρης είχε με άνεση τα ηνία και έφτασε εύκολα στη έβδομη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη και παραμένει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο πρώτο τρίλεπτο στο ισόπαλο 6-6. Στη συνέχεια, χάρη στους Ντραγκίσεβιτς και Γιάνκοβιτς ο Άρης πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 22-19 όμως το Λαύριο δεν πτοήθηκε και μείωσε στους 5 με το 24-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά μέχρι το 36-30 στα μισά της δεύτερης περιόδου καθώς στη συνέχεια παραδόθηκαν στους Θεσσαλονικείς. Από κει και μετά ο Άρης πάτησε “γκάζι” και με “όπλο” του την καλή άμυνα και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 έφτασε στο +16(48-32) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 50-35.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια ο Άρης εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία φτάνοντας και στο +20(60-40) στο 24' και από την άλλη το Λαύριο δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι παρόλο που με ένα μικρό του ξέσπασμα μείωσε στους 11(67-56) στο 28'. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τα ηνία και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 72-59.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με “βροχή” τριπόντων και από τις δύο πλευρές η διαφορά έπεσε στους 10(77-67) όμως ο Άρης δεν... ανησύχησε περισσότερο. Με τους Καββαδά και Ζάρα να συνεχίζουν την πολύ καλή τους εμφάνιση οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ξανά τη διαφορά και φτάνοντας και στο +23(97-74) τελικά η νίκη ήρθε με το 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-35, 72-59, 98-77

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 9, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 3, Τζένκινς, Κάμινγκς 17, Ζάρας 17, Σίμτσακ 5, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 9, Καββαδάς 20, Ντραγκίσεβιτς 14.

Λαύριο (Σερέλης): Σέλτον 4, Χάμιλτον 11, Πούντερ 13, Γκρέι 14, Στεφανίδης 10, Αθανασούλας 2, Περράκης 5, Κακλαμανάκης 3, Κοκ, Μπολντς 15.