Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2016

Κολοσσός όνομα και πράγμα, «καθάρισε» και την ΑΕΚ ! (pic)

Έχοντας τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο, Ρέλεφορντ, Ρέντικ, Σαλούστρο και Χολ ο Κολοσσός πέτυχε άλλη μια πολύ μεγάλη νίκη καθώς επικράτησε με 86-73 της ΑΕΚ για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2016 η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση “τιμώρησε” την ΑΕΚ που ήταν σε κακή μέρα και πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες νίκες του στην ιστορία ενώ “σκαρφάλωσε” στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι στη Ρόδο καθώς η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά σε αντίθεση με τον Κολοσσό που ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 ενώ σε όλο πρώτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία. Η Ένωση απάντησε με ένα 5-0 και ισοφάρισε όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε στο +4(11-7) στο 7' ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 16-13.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Ούκιτς μείωσε στον πόντο όμως ο Κολοσσός με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Αχόνεν και Γεωργαλλή όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα αλλά έφτασε και στο +7(22-15). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ουίλιαμς και Ούκιτς και βολές του Μιλόσεβιτς μείωσε στον πόντο (32-31) στο 17' όμως οι Ρέντικ και Ρέλεφορντ απάντησαν άμεσα και ο Κολοσσός διατήρησε τα ηνία. Μάλιστα, παρά τις προσπάθειες του Ουίλιαμς οι Ροδίτες εξακολούθησαν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 40-38.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά σε όλη την τρίτη περίοδο. Μπαίνοντας ο Ντίξον έφερε την πρώτη ισοφάρισε με το 40-40 ενώ λίγο αργότερα οι Ούκιτα και Σάκοτα έκαναν το 42-42 και 44-44 αντίστοιχα όμως η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να περάσει πρώτη φορά μπροστά. Ο Κολοσσός χάρη στους Ρέντικ και Βασιλόπουλο διατήρησε το προβάδισμα και πήγε ξανά στο +4(51-47) στο 27' ενώ ένα λεπτό αργότερα με ένα σερί 6-0 από τους Σαλούστρο, Χολ και Βασιλόπουλο οι Ροδίτες έφτασαν και στο +8(57-49). Και δεν έμειναν εκεί καθώς με τρίποντο του Σαλούστρου ήρθε και το +9(60-51) στο 29' για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να προηγείται με 60-54.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Σάκοτα και Ούκιτς μείωσαν στο καλάθι(61-59) όμως με ένα σερί 11-0 από τους Χολ, Ρέλεφορντ και Αχόνεν ο Κολοσσός όχι μόνο έκοψε την αντεπίθεση της ΑΕΚ αλλά πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 72-59 στο 34'. Στη συνέχεια, οι Ούκιτς και Μιλόσεβιτς μείωσαν στους 10 όμως η κακή εμφάνιση της Ένωσης συνεχίστηκε και οι Ροδίτες με τους Ρέντικ και Ρέλεφορντ διατήρησαν τα ηνία και το διψήφιο προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 76-66 τρία λεπτά πριν το τέλος. Αμέσως μετά Σάκοτα και Ντίξον έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 76-69 όμως οι Σαλούστρος, Χολ και Ρέλεφορντ απάντησαν με ένα σερί 6-0 για το 84-69 στα 1:16 και εκεί τελείωσαν όλα για την κακή σήμερα ΑΕΚ. Η διαφορά έφτασε και στο +16(86-70) και τελικά η μεγάλη νίκη του Κολοσσού ήρθε με το 86-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 40-38, 60-54, 86-73