Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016

ΑΕΚ: «Διπλό» δια χειρός Ντίξον και Ούκιτς (photos)

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η ΑΕΚ καθώς με μεγάλους πρωταγωνιστές τους... ορεξάτους Μάικ Ντίξον και Ρόκο Λένι Ούκιτς επικράτησε με 89-76 της Σζολνόκι για την
8η αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον μετράει 5 νίκες και 3 ήττες.

Μετά το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είχε με άνεση τα ηνία του αγώνα και με τον Ντίξον να “πυροβολεί” ασταμάτητα από την περιφέρεια και τον Ούκτις να πραγματοποιεί νέα εξαιρετική εμφάνιση έφτασε και στο +22 και “καθάρισε” εύκολα του Ούγγρους. Πλέον, ακολουθεί το παιχνίδι με την Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ στις 14 Δεκεμβρίου.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι καθώς αρχικά η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα όμως η Σζολνόκι δεν άργησε να βρει ρυθμό. Η Ένωση προηγήθηκε με 2-8 στο πρώτο δίλεπτο ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 5' όταν μετά από ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με το 12-11. Αμέσως μετά ο Ούκιτς με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ όμως στη συνέχεια οι Ούγγροι είχαν τα ηνία φτάνοντας στο +4(20-16) αλλά ο Ντίξον μείωσε στον πόντο με το 22-21 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς η ΑΕΚ ανέβασε “στροφές” και είχε με σχετική άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Αρχικά, μπήκε με ένα σερί 5-0 για το 22-26 ενώ με νέο σερί 5-0 αυτή τη φορά από τον πολύ καλό και σήμερα Ούκιτς η Ένωση ήταν στο 27-33 στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, με πρωταγωνιστές τους Ούκιτς και Σάκοτα και τον Μαυροειδή να βάζει το “λιθαράκι” του η ΑΕΚ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 34-44 στο 19' ενώ αμέσως μετά με δύο τρίποντα από τους Ούκιτς και Σάκοτα έφτασε στο +13 με το 37-50 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η ΑΕΚ εξακολούθησε να έχει τα ηνία και μάλιστα μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +20(37-57) και πια μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Με τρίποντο του Ντίξον η Ένωση έφτασε και στο +22(41-63) όμως στη συνέχεια χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα, τον ασταμάτητο Παβλίσεβιτς και ένα σερί 10-0 η Σζολνόκι μείωσε στους 11(54-65) στο 27' ενώ λίγο αργότερα έριξε τη διαφορά και στους 10(58-68). Όμως, με τρία τρίποντα ένα από τον Ιβάνοβιτς και δύο από τον Ντίξον η ΑΕΚ έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και πήγε ξανά στο +16 με το 58-74 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με νέο τρίποντο του Ντίξον η Ένωση διατήρησε το +16 με το 61-77 στο 32' ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Παβλίσεβιτς, Τοθ και Μπαρνιές μείωσαν στους 11(69-80). Παρά τη νέα αντεπίθεση των Ούγγρων η ΑΕΚ με τον Ούκιτς να συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνισή του διατήρησε τα ηνία και πήγε πάλι στο +15(71-86) στο 35'. Ο Παβλίσεβιτς συνέχισε να παλεύει όμως ο Ντίξον με νέα τρίποντη “βόμβα” έκανε το 74-89 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ένα λεπτό αργότερα ο Τοθ μείωσε σε 76-89, ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη και άστοχες προσπάθειες και με αυτό να είναι το τελικό σκορ η ΑΕΚ πανηγύρισε το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89

Σζολνόκι (Ίβκοβιτς): Ράιτ 5, Γουίτμαν 6, Τοθ 9, Μπαρνιές 4, Έιλινγκσφελντ, Μπορίσοβ 13, Πόποβιτς 6, Βότζβοντα 11, Παβλίσεβιτς 22.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 10, Ούκιτς 20, Μαυροειδής 6, Μιλόσεβιτς 3, Ιβάνοβιτς 3, Λαρεντζάκης 10, Ουίλιαμς 2, Ντίξον 29, Φάλκερ 4, Σκουλίδας 2.