Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός: «Καθάρισε» χαλαρά και τον Ερυθρό Αστέρα (photos)

Έχοντας με άνεση τα ηνία σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 73-65 στο ΣΕΦ για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Πατώντας “γκάζι” από την δεύτερη περίοδο και μετά οι “ερυθρόλευκοι” αν και έπαιξαν χωρίς Χάκετ και Πρίντεζη αλλά και με τον Σπανούλη να είναι εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του δεν συνάντησαν δυσκολίες με τους Σέρβους και έφτασαν εύκολα στην ένατη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα και πέμπτη εντός έδρας.

Αμφίρροπος ήταν στο ξεκίνημά του ο αγώνας καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις ενώ ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα μικρό προβάδισμα στο 3' και στο 4' με το 4-7 και το 6-9. Με ένα 4-0 από τους Αγραβάνη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πήγε και εκείνος στο +3 με το 12-9 στο 6' ενώ λίγο αργότερα με τον Αγραβάνη έφτασε και στο +4, διαφορά με την οποία προηγήθηκε και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου(22-18).

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν “στροφές” και με τον Λοτζέσκι να μπαίνει με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Ολυμπιακός πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 30-20 στο 12'. Δύο λεπτά αργότερα δια χειρός Αθηναίου έφτασε και στο +13(35-22) ωστόσο στη συνέχεια με τον Γιόβιτς να ηγείται της αντεπίθεσης ο Ερυθρός Αστέρας έριξε τη διαφορά στους 7(39-32) στο 18'. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 4-0 από τους Γκριν και Σπανούλη και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι σε διψήφια διαφορά με το 45-34.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία του αγώνα και διατήρησε σταθερά το διψήφιο προβάδισμα. Μάλιστα, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει πολύ καλή δουλειά έφτασε στο +17(55-38) στα μισά της τρίτης περιόδου ενώ με τον Ερυθρό Αστέρα να μην μπορεί να αντιδράσει το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 56-43.

Στον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και η τελευταία περίοδος καθώς με τους Λοτζέσκι και Γκριν να συνεχίζουν τη νέα καλή τους εμφάνιση οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν εύκολα τα ηνία και τη διαφορά κοντά στο +15 στο οποίο ήταν πέντε λεπτά πριν το τέλος τους αγώνα με το 65-50. Ωστόσο, μια μικρή χαλάρωση στη συνέχεια επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα με “οδηγό” τον Γκούντουριτς να μειώσει στους 7(69-62) στο 38'. Γκριν και Παπαπέτρου απάντησαν με ένα 4-0 για το 73-62 και ο Ολυμπιακός που δεν ανησύχησε περισσότερο τελικά έφτασε στην όγδοη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα με το 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 5, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 9, Μπιρτς 1, Γκριν 15, Γιανγκ 2, Μιλουτίνοφ 11, Λοτζέσκι 18, Μάντζαρης 3, Τολιόπουλος, Αθηναίου 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Κούζμιτς 13, Τζένκινς 5, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιόβιτς 16, Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Μπιέλιτσα 4, Γκούντουριτς 12, Σιμόνοβιτς 4, Γουόλτερς 4.