Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

«Περίπατος» στα Τρίκαλα με σούπερ Αθηναίου (photos)

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε στα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 81-60 της τοπικής ομάδας για την 9η αγωνιστική της Basket League με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν σοβαροί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έδωσαν την ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους αναπληρωματικούς. Ένας από αυτούς ήταν και ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον χρόνο συμμετοχής και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σταματώντας στους 23 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις και την ίδια ευστοχία από την περιφέρεια και με τα τρίποντα να πέφτουν “βροχή” το σκορ ήταν στο 9-10 στο πρώτο τετράλεπτο. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν άλλο να παραμείνουν κοντά ενώ ο Ολυμπιακός πάτησε “γκάζι” και μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Με ένα σερί 13-0 και “οδηγό” τον Μπιρτς ξέφυγαν πρώτη φορά με το 14-29 στο 13ο λεπτό ενώ με τον Γκριν να παίρνει την “σκυτάλη” στο σκοράρισμα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 29-48.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν με άνεση τα ηνία του αγώνα και με τους Παπανικολάου και Γιανγκ έφτασαν στο +23(32-55) στο 23'. Με το παιχνίδι να εξακολουθεί να είναι “πάρτι” των πρωταθλητών Ελλάδας ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους αναπληρωματικούς του Ολυμπιακού και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 44-67.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και η δεύτερη και τρίτη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικά και να μαζέψουν τη διαφορά ενώ ο Ολυμπιακός με τον Γιάννη Αθηναίου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση συνέχισαν ανενόχλητοι τον “περίπατο”. Τελικά με το 81-60 οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 9 στα 9 και παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 12, Μπιρούτα 12, Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8, Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5, Πουλιανίτης 5, Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10, Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοβ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23.